Już 30 października 2024 roku o godz. 17:30 w Stacji Biblioteka odbędzie się niezwykłe wydarzenie w ramach Kakauszale Festu Literackiego – „Śląskie granie”, czyli wyjątkowa prezentacja historii śląskiej muzyki. Wieczór zapowiada się nie tylko jako gratka dla miłośników dźwięków, ale także dla wszystkich entuzjastów wysokiej jakości muzycznych formatów.
Legenda śląskiej sceny muzycznej – SBB
Główną atrakcją wydarzenia będzie prezentacja jednego z najbardziej znanych zespołów europejskiej sceny muzycznej – SBB. Za wyjątkowy odbiór odpowiedzialny będzie Vinylhouse Bogusław Ziębowicz, który zaprezentuje twórczość zespołu w formacie audiofilskim, dbając o doskonałą jakość dźwięku.
Wstęp na „Śląskie granie” jest wolny, a wieczór pełen muzyki i słodkich przyjemności zapowiada się wyjątkowo.
X edycja KakauSzale – Festu Literackiego
Po raz dziesiąty w Rudzie Śląskiej odbywa się festiwal śląskiej książki. Impreza organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną podzielona została na pięć części:
- finał Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka,
- Targi Śląskiej Książki połączone z prezentacjami autorskimi,
- galę wręczenia „Tabulki”,
- Śląskie Granie
- oraz „Gyburstag” Karola Goduli.
- Wszystkie wydarzenia w ramach „Kakauszali” odbędą się w Stacji Biblioteka.
Kolejne wydarzenie w ramach tegorocznej edycji Festu Literackiego „Kakauszale”, odbędzie się w czwartą środę października /23.10/ miłośnicy literatury będą mieli okazję spotkać się w Stacji Biblioteka podczas uroczystej gali. Wręczona zostanie wtedy „Tabulka”, czyli honorowe wyróżnienie rudzkiej biblioteki, połączone z przyznaniem tytułu Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXIV. W trakcie gali gościem specjalnym będzie Robert Talarczyk. Oprawę muzyczną zapewni zespół DENDRO Poezja na Elektrosaxach.
– „Tabulka” to wyróżnienie dla najlepszego śląskiego autora. Przyznawane jest ono w formie tabliczki, wykonanej z płyty granitowej, która po wręczeniu zostaje wmurowana w Bibliogrodzie, czyli na Placu Tuzów przy Stacji Biblioteka – naszej głównej siedzibie. Z kolei wyróżniony autor otrzymuje wersję „Tabulki” w formie statuetki – tłumaczy Krystian Gałuszka.
Do tej pory honorową nagrodę rudzkiej biblioteki otrzymali: Henryk Waniek, ks. Jerzy Szymik, Zbigniew Kadłubek, Kazimierz Kutz, Szczepan Twardoch, Tadeusz Sławek, Lech Majewski, Alojzy Lysko oraz Zbigniew Rokita.
Jak zwykle podsumowaniem Festu Literackiego będzie „Gyburstag” Karola Goduli, który rozpocznie się 6 listopada o godz. 17:30. W tym dniu na uczestników będzie czekała urodzinowa niespodzianka oraz promocja książek o słynnym Królu Cynku. Goście mogą przynieść ze sobą upieczony kołocz w formie „gyszynku” oraz przebrać się w historyczny strój dla uczczenia symbolicznych urodzin.
Warto dodać, że każdego roku motywem przewodnim Festu są tzw. kakauszale, czyli po śląsku łuski kakaowe. Uczestnicy imprezy mogą częstować się tym szczególnym napojem podczas wydarzenia.
– Swym „oldschoolowym” charakterem „kakauszale” zawsze podkreślają charakter tego spotkania z książkami. W dzisiejszych czasach picie „kakauszali” nie jest zbyt popularne i musi przerodzić się w degustację, gdyż trudno znaleźć miejsca publiczne, w których serwowany jest wywar z łuski kakaowej – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor MBP.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS