A A+ A++

Sytuacja ekonomiczna firm w III kw. była nadal osłabiona, jednak firmy spodziewają się jej poprawy – zarówno w IV kw., jak i w perspektywie rocznej – podał NBP w opublikowanej w poniedziałek „Analizie sytuacji sektora przedsiębiorstw”.

Narodowy Bank Polski opublikował w poniedziałek „Analizę sytuacji sektora przedsiębiorstw”, która powstała w ramach szybkiego monitoringu NBP. Wynika z niej, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw niefinansowych (SPN) w II kw. 2024 r. była nadal gorsza niż rok wcześniej, ale lepsza niż w I kw. br.

„Chociaż nastąpił dalszy wyraźny spadek wyniku netto SPN w ujęciu rocznym, to był on znacząco płytszy niż kwartał wcześniej. Spowalniał bowiem spadek przychodów ze sprzedaży – zarówno krajowej, jak i zagranicznej – który jednak był nadal głębszy niż w przypadku kosztów, podwyższanych m.in. przez szybki wzrost wynagrodzeń” – czytamy w raporcie NBP.

Reklama

Bank centralny dodał, że rentowność obrotu netto sektora wzrosła w porównaniu z I kw., poza tym widoczna była poprawa „większości innych miar efektywności i sprawności działania” przedsiębiorstw. W raporcie czytamy, że obniżyła się nieznacznie płynność firm niefinansowych.

„Wyniki Szybkiego Monitoringu NBP (SM NBP) sugerują, że w III kw. br. sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw – na tle ocen historycznych – była nadal osłabiona. Firmy spodziewają się jednak jej poprawy zarówno w IV kw., jak i w perspektywie rocznej. Czynnikiem wspierającym poprawę sytuacji sektora będzie oczekiwane ożywienie popytu, któremu w perspektywie rocznej będzie towarzyszyć – według prognoz przedsiębiorstw – wyższa rentowność działalności” czytamy w raporcie banku centralnego.

NBP wskazał, że zatrudnienie w przedsiębiorstwach w II kw. br. nieznacznie się obniżyło, ale oczekiwane ożywienie popytu przełożyło się jednak na poprawę perspektyw zatrudnienia. Jednocześnie – informuje bank centralny – wraz z osłabieniem presji płacowej obniżył się odsetek firm zapowiadających wzrost wynagrodzeń w IV kw., choć skala planowanej podwyżki nie uległa zmianie.

Bank centralny podał, że zadłużenie firm na koniec II kw. br. wzrosło w relacji rocznej, na co złożył się niewielki wzrost kredytów inwestycyjnych i spadek – choć mniejszy niż w poprzednich okresach – spadek kredytów na cele bieżące. W III kw. nieznacznie wzrosło zainteresowanie przedsiębiorstw – choć wyłącznie małych i średnich – pozyskaniem finansowania bankowego i jednocześnie zwiększyła się dostępność tej formy finansowania działalności.

„Ankietowane w SM NBP przedsiębiorstwa wskazują na niewielki wzrost skali planowanych w IV kw. 2024 r. podwyżek cen własnych. Nadal najwięcej przedsiębiorstw jako główną przyczynę planowanych podwyżek cen wskazywało rosnące koszty zaopatrzenia, choć wzrósł nieznacznie odsetek podmiotów, dla których decydującym czynnikiem są koszty pracy. Więcej niż przed kwartałem firm spodziewa się również wzrostu cen własnych w horyzoncie roku” – podał NBP.

Odsetek firm planujących podwyżki spadł nieznacznie

Odsetek firm planujących podwyżki wynosi 34,4 proc. wobec 36,3 proc. kwartał wcześniej – podano w najnowszej wersji raportu NBP “Szybki Monitoring”. Poziom ten pozostaje jednak na poziomie wyższym od wieloletniej mediany (29,3 proc.). Spadek tego udziału dotyczył wszystkich analizowanych klas wielkości firm oraz prawie wszystkich sektorów (z wyjątkiem budownictwa).

Odsetek planujących wzrost wynagrodzeń najsilniej obniżył się w górnictwie (o 14,8 pkt proc.), gospodarce wodnej (o 8,4 pkt proc.) oraz w handlu i w energetyce (o 3,4 pkt proc.). Podniesienie płac najczęściej planowały firmy transportowe (39,1 proc.).

Średnia wysokość planowanej w horyzoncie kwartału podwyżki oraz jej mediana nie zmieniły się wobec poprzedniego badania (odpowiednio 6,0 proc. i 5,0 proc.).

W grupie firm przewidujących podniesienie wynagrodzeń 34 proc. podmiotów planuje wzrost wynagrodzeń o mniej niż 5 proc., 63 proc. firm – o 5-10 proc., a jedynie 3 proc. – o ponad 10 proc.

Odsetek respondentów przewidujących zwiększenie wynagrodzeń w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie zmienił się, utrzymując się na poziomie historycznej mediany swojego rozkładu (66,1 proc.). Obniżyła się natomiast nieznacznie średnia wysokość planowanej podwyżki (do 6,4 proc. wobec 6,6 proc.), przy stabilnej medianie rozkładu (5,0 proc.)

W grupie przedsiębiorstw deklarujących podniesienie płac w perspektywie roku 20 proc. podmiotów planuje wzrost wynagrodzeń o mniej niż 5 proc., 77 proc. firm – o 5-10 proc., a jedynie 4 proc. – o ponad 10 proc.

Spadł również odsetek firm, w których odnotowano wzmożony naciskna wzrost płac. Spadek wyniósł 1,1 pkt proc. do 14,3 proc., kształtując się tym samym wyraźnie poniżej wieloletniej mediany (19,4 proc.).

NBP podaje, że spadek był notowany we wszystkich klasach wielkości przedsiębiorstw i we wszystkich analizowanych branżach. Natomiast odsetek podmiotów informujących o występowaniu presji płacowej nie zmienił się wobec poprzedniego kwartału (67,0 proc.).

Odsetek ten obniżył się w górnictwie (o 14,4 pkt proc.), handlu (o 4,2 pkt proc.), gospodarce wodnej (o 2,2 pkt proc.), transporcie (o 2,1 pkt proc.) i budownictwie (o 0,4 pkt proc.), natomiast wzrósł w przedsiębiorstwach związanych z energetyką (o 11,2 pkt proc.), w pozostałych usługach (o 1,8 pkt proc.) i w przetwórstwie przemysłowym (o 1,5 pkt proc.).

W III kw. ’24 opłacalność polskiego eksportu spadła

“Wobec aprecjacji złotego w III kw. 2024 r., w szczególności w stosunku do dolara, przy relatywnie niewielkich zmianach kursu progowego, opłacalność polskiego eksportu obniżyła się” – podał NBP.

NBP podaje, że jednocześnie odsetek eksporterów deklarujących brak opłacalności sprzedaży eksportowej (12,8 proc.) oraz wskazywany przez nich udział nieopłacalnego eksportu w przychodach z tego tytułu (2,4 proc.) były niższe niż przed kwartałem (odpowiednio o 1,5 i 0,1 pkt proc.).

“Prawdopodobnie wynikało to z nieco wyższego popytu zagranicznego odzwierciedlonego we wzroście stopnia wykorzystania zdolności produkcyjnych eksporterów, zwłaszcza eksporterów wyspecjalizowanych” – napisał NBP.

Jednocześnie w III kw. odsetek przedsiębiorstw wskazujących kurs walutowy jako barierę rozwoju (4 proc.) nie zmienił się istotnie wobec poprzedniego kwartału.

W III kw. kurs euro, przy którym eksport staje się nieopłacalny wyniósł 4,07, tyle co kwartał wcześniej.

ms/ malk/ map/ ana/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułByły wójt podbygoskiej gminy będzie siedział. Stosował system premiowo-haraczowy
Następny artykułKiełbasa wyborcza według Muska. Miliarder rozdaje milion dolarów dziennie za podpisanie jego petycji. Prawnik: „To całkowicie nielegalne”