A A+ A++

19 października corocznie w powiecie brzozowskim odbywają się uroczystości ku czci patrona św. Jerzego Popiełuszki. W tym roku odbyły się one z mocnym akcentem dydyńskim. Obchody tego święta są okazją do nadania tytułu „Zasłużony dla Powiatu Brzozowskiego” osobom, instytucjom lub organizacjom pozarządowym, które za sprawą osiągnięć na niwie społecznej, naukowej czy kulturalnej przyczyniają się do rozwoju powiatu brzozowskiego. W br. kapituła przyznała ten zaszczytny tytuł pochodzącemu z Krzywego Henrykowi Ciporze, Honorowemu Obywatelowi Gminy Dydnia, cenionemu artyście w dowód uznania za działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania kultury na Podkarpaciu.

Płaskorzeźby pasyjne jego autorstwa znajdują się w wielu kościołach Podkarpacia. Jest wykonawcą pięknych krucyfiksów w kościołach w: Chałupkach Dębniańskich, Hyżnem, Mchawie, Przysietnicy, Wesołej – Ujazdach, Straszydlu oraz w kaplicach cmentarnych w Brzozowie i Domaradzu. Dziełem Henryka Cipory są figury, lichtarze, ramy ze złoceniami w świątyniach: Brzozowa, Przemyśla (kościół reformatów), Jabłonki, Krzywego, Przysietnicy, Dydni, Witryłowa, Wydrnej, a także w kościele w podkrakowskich Goszczykach. W jego dorobku artystycznym są „kunsztownie udekorowane organy w świątyniach w Brzozowie, Starej Wsi, Dydni, Borku Starym i Końskiem. Jest twórcą stacji Drogi Krzyżowej dla obiektów sakralnych w Końskiem, Krzywem, Golcowej – Różańce oraz Wesołej – Ujazdach”. Artysta z Krzywego jest także autorem wielu olejnych obrazów. Jeden z nich przedstawiający zabytkową drewnianą cerkiew w Uluczu, delegacja gminy Dydnia wręczyła 21 sierpnia 1999 r. papieżowi Janowi Pawłowi II. Henryk Cipora otrzymał tytuł oraz statuetkę „Indywidualność Roku 2000 w regionie brzozowskim”, przyznany mu przez czytelników i kapitułę „Wiadomości Brzozowskich”.

Starosta brzozowski Jacek Adamski pogratulował Henrykowi Ciporze wielkiego talentu i służby, której się podjął dla Boga i ludzi, podziękował też za dzielenie się swoim darem. W uroczystości w Brzozowie udział wzięli przedstawiciele samorządu na czele z wójt gminy Dydnia Bożeną Chorążak oraz zastępca Rafał Czopor. Wójt nie kryła wzruszenia w związku z przyznaną nagrodą, gdyż taki wniosek był składany już przed kilku laty, a bogaty dorobek artystyczny, wielka wrażliwość, ponadprzeciętność i jednocześnie skromność pana Henryka zasługują na najwyższe uznanie.

Tegoroczne obchody Dnia Patrona w powiecie brzozowskim uświetnili uczniowie Zespołu Szkół w Niebocku. Zespół pieśni i tańca „Kalina”, która rozsławia gminę Dydnia i powiat brzozowski na cały świat zaprezentowała się w tańcach ludowych. Licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości obejrzeli również program artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły przygotowanych przez Jadwigę Rajtar-Żaczek. Organizatorzy na zakończenie gali podziękowali za patriotyczny i ujmujący występ wokalny najmłodszych mieszkańców gminy Dydnia.

fot. Tomasz Żaczek

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułДолар подорожчав після вихідних, що з іншими валютами
Następny artykułLewandowski znów błyszczy w Hiszpanii. “Wiek tutaj nie będzie miał żadnego znaczenia”