A A+ A++

Rondo Monowice w Oświęcimiu, zlokalizowane na skrzyżowaniu ulic Fabrycznej, Unii Europejskiej i Gospodarczej, upamiętnia historię dawnej wsi Monowice, która została zniszczona podczas II wojny światowej. Dowiedz się więcej o zapomnianej wsi i jej znaczeniu dla regionu.

OŚWIĘCIM. NAZWANO RONDO W CIĄGU DROGI KRAJOWEJ NR 44

W Oświęcimiu, na skrzyżowaniu ulic Fabrycznej, Unii Europejskiej i Gospodarczej, znajduje się rondo, które otrzymało nazwę „Monowice„. Powstało ono w 2020 roku jako część kompleksu Port Oświęcim, obejmującego sklep wielkopowierzchniowy, stację paliw z parkingiem dla tirów oraz restaurację. Rondo znacząco usprawniło dojazd do strefy gospodarczej oraz do nowych firm, które powstały przy ul. Unii Europejskiej i ul. Gospodarczej. O nadanie nazwy „Monowice” wnioskowali członkowie Rady Osiedla Monowice, a uchwałę w tej sprawie przyjęto podczas sesji Rady Miasta Oświęcim 25 września 2024 roku.

Monowice – historia zapomnianej wsi

Monowice, choć dziś część Oświęcimia, mają swoją unikalną i mało znaną historię. Do 1954 roku były samodzielną wsią, której początki sięgają XV wieku, kiedy to księciu Kazimierzowi I przypisuje się ich nadanie. Wieś związana była z historią księstwa oświęcimskiego i w okresie międzywojennym liczyła około 1200 mieszkańców. Monowice rozwijały się dynamicznie, powstały m.in. siedziba kółka rolniczego, szkoła podstawowa, sklep, kaplica, a także liczne organizacje rolnicze i młodzieżowe. Wybuch II wojny światowej przyniósł jednak tragiczny zwrot w historii Monowic – wieś została zniszczona w 90%, a mieszkańców wysiedlono lub zmuszono do pracy przymusowej.

Okupacja i tragiczny los Monowic

Podczas II wojny światowej Monowice stały się miejscem budowy fabryki Bauna-Werke, należącej do koncernu IG Farben. Na potrzeby tej fabryki założono obóz KL Monowitz, który stał się filią obozu KL Auschwitz. Po wojnie, w wyniku reform administracyjnych, w 1954 roku Monowice zostały włączone do Oświęcimia, a ich samodzielny byt jako wieś zakończył się.

Nadanie nazwy „Monowice” nowemu rondu w Oświęcimiu to gest przypomnienia tej zapomnianej części lokalnej historii, która miała wpływ na rozwój regionu i jego mieszkańców.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDom Samopomocy w Krzepicach dostał piękny nowy wóz do przewozu podopiecznych
Następny artykułNasze Miasto: Weronika Słoniec z Częstochowy w finale POLSKA MISS 2024. Zobaczcie ZDJĘCIA. Czy częstochowianka zdobędzie koronę?