A A+ A++

W Polsce coraz więcej osób bierze L4 z powodu nadużywania alkoholu. Zwolnienia te oznaczane są kodem C. Za pierwsze 5 dni nieobecności w pracy z tego powodu, pracownik nie otrzyma ani wynagrodzenia, ani zasiłku chorobowego.

Alarmujące dane z raportu ZUS

Z najnowszego raportu ZUS wynika, że liczba zwolnień lekarskich z kodem C, który wskazuje na niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu, wzrosła w ostatnim czasie. Według raportu “Absencja chorobowa 2023”, w minionym roku wystawiono aż 6,6 tys. takich zaświadczeń. Co więcej, zdecydowana większość z tych zwolnień, bo aż 36,4% (czyli 2,4 tys.), dotyczyła nieobecności w pracy trwających od 1 do 5 dni.

Raport: aż 80 proc. 16-latków ma już za sobą inicjację alkoholową

Statystyki niepokoją

Warto zauważyć, że jeśli ktoś otrzyma zwolnienie lekarskie z kodem C, czyli z powodu nadużycia alkoholu, to przez pierwsze 5 dni nie dostanie żadnego wynagrodzenia ani zasiłku chorobowego.

Z danych ZUS wynika, że w porównaniu do 2022 roku, liczba takich zwolnień wzrosła o 7,6%, a tych, które trwały 5 dni, aż o 12%. Ponad 75% zwolnień z kodem C dotyczy mężczyzn, a ta liczba wzrosła o 7,8% w porównaniu do poprzedniego roku.

W 2023 roku najwięcej zwolnień wystawiono osobom w wieku 30-49 lat, z czego najwięcej dotyczyło mężczyzn w wieku 40-44 lata (18,7%) oraz kobiet w wieku 30-34 lata (22,3%).

Powiązane problemy zdrowotne

ZUS zwraca uwagę, że nadużywanie alkoholu prowadzi do wielu poważnych problemów zdrowotnych, które mogą mieć poważne konsekwencje dla organizmu. Wśród typowych chorób związanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu wymienia się między innymi zaburzenia psychiczne, które mogą obejmować depresję, lęki czy stany dezorientacji.

Kolejnym poważnym skutkiem jest marskość wątroby, która prowadzi do jej uszkodzenia i ogranicza jej zdolność do prawidłowego funkcjonowania. W wyniku długotrwałego picia alkoholu rozwija się również choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, która powoduje ból, niestrawność i inne problemy żołądkowe.

Alkohol wpływa także na układ krążenia, co może prowadzić do powiększenia serca, a nawet niewydolności serca. Innym powikłaniem jest stłuszczenia mięśnia sercowego, które osłabia zdolność serca do prawidłowego pompowania krwi.

Osoby nadużywające alkoholu mogą doświadczać problemów z układem oddechowym, ponieważ alkohol obniża odporność organizmu na zakażenia wirusowe, co zwiększa ryzyko chorób płuc czy innych infekcji.

Co oznaczają kody na L4?

Każde elektroniczne zwolnienie lekarskie, czyli e-ZLA, które lekarz wystawia po stwierdzeniu niezdolności do pracy, zawiera określony kod. Każdy kod ma swoje konkretne znaczenie, które może pomóc w określeniu, dlaczego pracownik nie może wykonywać swojej pracy.

Oto, co oznaczają poszczególne kody na zwolnieniu lekarskim:

  • Kod A – oznacza, że osoba jest niezdolna do pracy po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, a powód tej niezdolności to ta sama choroba, która spowodowała poprzednie L4 przed przerwą. Przykładem może być sytuacja, gdzie ktoś chorował na grypę, wziął kilka dni przerwy i potem znów musiał wziąć L4 z powodu tej samej choroby.
  • Kod B – odnosi się do sytuacji, w której kobieta w ciąży nie jest w stanie pracować z powodu stanu zdrowia. Często jest to związane z naturalnymi problemami zdrowotnymi w ciąży, które wymagają odpoczynku.
  • Kod C – ten kod wskazuje, że niezdolność do pracy jest spowodowana nadużywaniem alkoholu. W takich przypadkach, jak już wcześniej wspomniano, pracownik nie dostaje wynagrodzenia ani zasiłku chorobowego za pierwsze 5 dni zwolnienia.
  • Kod D – mówi o niezdolności do pracy na skutek gruźlicy. Jest to choroba zakaźna, która wymaga długoterminowego leczenia i izolacji.
  • Kod E – dotyczy chorób zakaźnych, których okres wylęgania trwa dłużej niż 14 dni, lub innych schorzeń, których objawy pojawiają się dopiero po upływie tego okresu. Takie przypadki wymagają szczególnej uwagi, ponieważ choroba może być trudna do zdiagnozowania w początkowej fazie.

Warto dodać, że jeśli ktoś nie chce, by na jego zwolnieniu lekarskim pojawił się kod B (ciąża) lub kod D (gruźlica), może złożyć pisemny wniosek o niewpisywanie tych informacji. W pozostałych przypadkach lekarz ma pełne prawo do wyboru odpowiedniego kodu, który najlepiej odzwierciedla przyczynę niezdolności do pracy.

Izabela Leszczyna: nowe przepisy obejmą zakaz sprzedaży tzw. alkolodów
Izabela Leszczyna: nowe przepisy obejmą zakaz sprzedaży tzw. alkolodów

Co widzi pracodawca?

Pracodawca, który otrzymuje elektroniczne zwolnienie lekarskie, nie ma dostępu do szczegółowych informacji na temat choroby pracownika, takich jak numer statystyczny choroby. To zabezpieczenie prywatności pracownika, który korzysta z L4. Zamiast tego, pracodawca widzi jedynie kod literowy, który wskazuje ogólną przyczynę niezdolności do pracy. Mimo tego, pracodawca ma prawo zweryfikować zwolnienie lekarskie i, jeśli zajdzie taka potrzeba, przeprowadzić kontrolę, aby upewnić się, że zwolnienie jest uzasadnione.

Za odczuwanie bólu i ryzyko uzależnienia od alkoholu odpowiadają te same geny
Za odczuwanie bólu i ryzyko uzależnienia od alkoholu odpowiadają te same geny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMetrorower w Bytomiu: Mieszkańcy chętnie korzystają z rowerów metropolitalnych
Następny artykułNiemcy sfrustrowani elektrykami. Co trzeci właściciel wraca do diesla i benzyny