Odprawa emerytalna i rentowa jest wypłacana zawsze, niezależnie od tego, ile wynosił staż pracy pracownika przed przejściem na emeryturę. Nie ma również znaczenia, jak długo dana osoba pracowała w danej firmie. Prawo do odprawy ma charakter powszechny, co oznacza, że świadczenie musi zostać wypłacone każdemu pracownikowi, który spełnia warunki.
Kto może otrzymać odprawę emerytalną lub rentową?
Prawo do odprawy emerytalnej i rentowej przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania lub wyboru. Nie dotyczy zatem osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 92(1) § 1 Kodeksu pracy „Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia”. Aby otrzymać świadczenie, nie wystarczy, że pracownik ukończy 60 lub 65 lat. Musi rzeczywiście zakończyć stosunek pracy i przejść na emeryturę lub rentę. Zgodnie z art. 92(1) § 2 „Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.”
Należy dodać, że nie ma znaczenia, w jakim trybie i z czyjej inicjatywy zostanie rozwiązana umowa. W przypadku renty nieistotna jest przyczyna niezdolności do pracy. Odprawa należy się zarówno w momencie przejścia na rentę stałą, jak i okresową. Z kolei odprawa emerytalna przysługuje osobom, które przechodzą na zwykłą oraz na wcześniejszą emeryturę. Należy dodać, że wypłata tego świadczenia jest obowiązkowa. Pracodawca, który uchyli się od obowiązku, może zostać ukarany karą grzywny od 1000 do 30 000 zł.
Czytaj więcej
Zasady dotyczące odprawy emerytalnej i rentowej
Pracownik, który dostał odprawę, nie może ponownie się o nią ubiegać w tej samej firmie, jest to bowiem jednorazowe świadczenie. Tak samo, … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS