Niebezpieczne zdarzenie podczas grzybobrania. Niedźwiedzica z młodymi zaatakowała 67-latka w środkowo-zachodniej części Słowacji. Grzybiarz z ranami rąk i nóg został śmigłowcem przetransportowany do szpitala.
Do zdarzenia doszło w trudnodostępnym i mocno zalesionym terenie.
Po rannego wysłano śmigłowiec. Gdy ratownicy dotarli na miejsce mężczyzna był przytomny. Według wstępnych informacji grzybiarz miał spłoszyć niedźwiedzicę, która poczuła się zagrożona i go zaatakowała.
Na miejsce został skierowany specjalny zespół interwencyjny, który analizuje zdarzenie i ocenia, czy niedźwiedź regularnie pojawia się w pobliżu ludzkich siedzib i stwarza zagrożenie dla mieszkańców i zwierząt. Na podstawie takiej analizy można podjąć decyzję o eliminacji osobnika.
To kolejny atak niedźwiedzia brunatnego na Słowacji w ostatnim czasie. Na początku października zwierzę śmiertelnie raniło 63-latka zbierającego grzyby w okolicach Liptowskiego Mikulasza.
To był drugi taki wypadek w historii Słowacji. Pierwszy miał miejsce w 2021 r. – również w okolicach Liptowskiego Mikulasza.
Władze w Bratysławie chcą regulować populację niedźwiedzi i na forum unijnym domagają się złagodzenia przepisów dotyczących ich ochrony.
Minister środowiska Słowacji Tomasz Taraba uważa, że ataki niedźwiedzi związane są m.in. z rosnącą populacją tego gatunku. Trendu wzrostowego nie potwierdzają jednak badania naukowe.
Jeżeli widzisz niedźwiedzia w oddali, uszanuj jego przestrzeń. Nie podchodź do niego, daj mu jak najwięcej miejsca. Rozważ zawrócenie drogą którą przyszedłeś. Jeżeli musisz kontynuować wycieczkę, poczekaj, aż niedźwiedź odejdzie w swoją stronę – radzą eksperci portalu tatry-przewodnik.com.pl
Należy pamiętać, że drapieżnik tylko sprawia ociężałego i powolnego natomiast może pokonywać duże odległości w stosunkowo krótkim czasie. Czasami niedźwiedź, który czuje się zagrożony, będzie “działał” agresywnie, aby bronić się przed postrzeganym zagrożeniem.
Przede wszystkim trzymaj się z dala od niedźwiedzi!
Jeśli niedźwiedź faktycznie zacznie atakować, najważniejsze to nie panikować. Podczas, gdy spotkanie z niedźwiedziem może być szokujące, panika może tylko pogorszyć sytuację. Niedźwiedzie mogą pozorować atak, kawałek podbiegając, a następnie odwracając się w ostatniej sekundzie. Niedźwiedzie mogą również reagować defensywnie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS