Wagon typu „Dresden” to symbol przesiedleń, tułaczki i trudnego losu powojennych mieszkańców Olsztyna. Ma przypominać o bolesnej, przesiedleńczej historii osób, które po 1945 r. przyjechały i wyjechały z naszego miasta. Ekspozycja ma nie tylko ukazywać ból i trudności związane z migracją, ale także pokazywać odwagę, determinację i nadzieję przesiedleńców na nowe życie w Olsztynie.
Wagon Nr 1945 to projekt realizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. Jego realizacja wymagała wielu wysiłków i intensywnej pracy, także pod względem logistycznym. Ostatecznie dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników, wagon przetransportowano do Parku Centralnego i osadzono na historycznym torowisku. Wagon to tylko początek opowieści. Ma być znakiem, źródłem i pretekstem do rozmów o tożsamości, o początkach miasta po 1945 roku. Ma być pierwszym zdaniem o wielokulturowej i wielonarodowej wspólnocie, hołdem dla zwykłego człowieka i rodzin, które w Olsztynie rozpoczynali lub kończyli swoją przesiedleńczą historię. Wystawa ma przypominać o tych bolesnych latach w historii naszego miasta.
-Naszym celem jest nie tylko przedstawienie faktów historycznych, ale przede wszystkim oddanie głosu tym, którzy przeszli przez ten dramatyczny okres – mówi Mariusz Sieniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.
Projekt zakłada prezentację historii olsztynian, którzy przesyłali do MOK-u swoje wspomnienia, pamiątki i świadectwa tamtych czasów. Odzew mieszkańców był ogromny. Dzięki temu możliwe było zebranie nie tylko wyjątkowych zdjęć, ale także kart ewakuacyjnych, zaświadczeń dobytku i różnych innych, wartościowych pamiątek.
Wystawę będzie można obejrzeć już w najbliższą niedzielę 20 października br. o godzinie 17.00, w pobliżu Tartaku Raphaelsohnów w Parku Centralnym.
Źródło: UM Olsztyna
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS