Wczoraj w Domu Kultury w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach odbył się wyjątkowy koncert, upamiętniający 105-lecie Orkiestry Dętej KWK Bielszowice oraz 25-lecie pełnienia funkcji kapelmistrza przez Zygmunta Kliksa. Uroczystość zgromadziła licznie przybyłych gości, w tym przedstawicieli władz miasta Ruda Śląska, Polskiej Grupy Górniczej, dyrekcji Kopalni Ruda Ruch Bielszowice oraz Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr.
Złote odznaczenia i wzruszające życzenia na jubileuszowym koncercie
Orkiestra Dęta KWK Bielszowice to jeden z najstarszych i najbardziej zasłużonych zespołów w regionie, który przez ponad wiek towarzyszył ważnym wydarzeniom kulturalnym i społecznym na Śląsku. Z okazji 105-lecia swojego istnienia, orkiestra przygotowała wyjątkowy jubileuszowy koncert, który odbył się 18 października w Domu Kultury w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach.
Podczas koncertu zabrzmiały nie tylko klasyczne utwory orkiestrowe, ale również podziękowania i życzenia płynące z serc zgromadzonych gości. Szczególnie wzruszającym momentem było, gdy publiczność spontanicznie zaśpiewała orkiestrze „Sto lat”. To wyjątkowe wydarzenie ukazało, jak ważną rolę pełni orkiestra w lokalnej społeczności i jak głęboko zakorzeniona jest tradycja muzyczna w Bielszowicach.
Wyjątkowe wyróżnienia dla muzyków
Jubileuszowy koncert był także okazją do uhonorowania zasłużonych muzyków. Śląski Związek Chórów i Orkiestr przyznał wyjątkowe odznaczenia:
- Złotą Odznakę otrzymała Anna Jaskółka-Haśnik;
- Złotą Odznakę z Laurem otrzymali Krystian Grzybek, Dariusz Gnida oraz Wojciech Jaskółka;
- Złotą Odznakę z Wieńcem Laurowym otrzymali Mariusz Miler, Antoni Wawro, Norbert Matlok oraz Bronisław Matula;
- Złotą Odznakę z Brylantem otrzymali Paweł Śmieja, Jerzy Maniecki, Tadeusz Krząkała oraz Zygmunt Kliks.
Wieczór pełen emocji i wspomnień stał się symbolicznym uhonorowaniem długowiecznej tradycji orkiestry, której muzyka od ponad wieku towarzyszy mieszkańcom Rudy Śląskiej.
Historia Orkiestry Dętej KWK Bielszowice
Orkiestra Dęta KWK Bielszowice powstała w 1919 roku i liczyła wtedy 15 muzyków. Pierwszym kapelmistrzem był Pantaleon Bronny. W 1936 roku batutę kapelmistrza przejął syn Pantaleona – Fryderyk, a w 1963 roku syn Fryderyka – Melchior. Kolejnymi kapelmistrzami byli: Emil Czyż, Henryk Hahn i Herbert Hahn. W 1976 roku orkiestra kopalni Bielszowice została połączona z orkiestrą kopalni “Zabrze”.
Kapelmistrzem bielszowickiego zespołu od 25 lat jest Zygmunt Kliks, który jest także puzonistą Filharmonii Zabrzańskiej i nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej w Zabrzu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, a z orkiestrami dętymi związany jest od czasów licealnych, gdy zaczynał naukę gry na puzonie.
Obecnie w zespole gra około 40 muzyków. Są to pracownicy kopalni, emeryci górniczy, a także wielu młodych muzyków i absolwentów różnych szkół muzycznych. W orkiestrze nie brakuje też kobiet. Orkiestra Dęta KWK ” Bielszowice”, podobnie jak inne zespoły działające w mieście, gra podczas różnych uroczystości i festynów, jak Barbórka czy coroczny Festiwal Orkiestr Dętych im. Augustyna Kozioła.
Orkiestra przez lata swojej działalności została uhonorowana wieloma odznaczeniami m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, otrzymała również Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego oraz Międzynarodową Nagrodę im. Stanisława Moniuszki pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS