A A+ A++

Ponad 100 osób z niepełnosprawnościami brało udział w dwudniowym plenerze artystyczno-sportowym, który odbywał się w dwóch miejscowościach: w Oleśnie i w Pawłowicach. To impreza, która integruje nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, ale także całe środowisko lokalne!

– Do Olesna i Pawłowic przyjechały osoby z niepełnosprawnościami z całego województwa opolskiego, z około dwudziestu różnych placówek! W pierwszym dniu pleneru udział wzięło 100 osób, a w drugim już nawet blisko 200 osób – mówi Katarzyna Balcerzak, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach. – Cieszy integracja naszego środowiska z całą społecznością lokalną. Po dwunastu latach nawiązały się przyjaźnie, z kolei dla kadry jest to okazja do wymiany doświadczeń. Dla naszych podopiecznych to najważniejsze wydarzenie w roku, odliczają dni do jego rozpoczęcia. To dla nich wielkie przeżycie! Już sam nocleg w Pawłowicach daje niesamowitą frajdę. To także świetna lekcja współpracy: trzeba się podzielić pokojami, spędzić czas podczas posiłków, pracować na warsztatach, przygotować występ artystyczny.

Plener rozpoczął się w czwartek 17 października w Pałacu Pawłowice, gdzie program był zorganizowany już od godzin porannych – wspólne posiłki, warsztaty psychologiczne, integracyjne, sportowe, plastyczne czy taneczne. Tradycyjnie, nie mogło zabraknąć spotkania z policją, która udzieliła kilku mądrych wskazówek. A że integracji nigdy dość, to dzień kończy się wspólnymi zabawami i dyskoteką.

Szaleć jednak zbyt mocno nie można, bo drugi dzień jest równie intensywny! Już od godz. 10.00 trzeba się znaleźć w Liceum Ogólnokształcącym w Oleśnie, gdzie odbywa się drugi dzień pleneru. Bywa poważnie, jak wtedy, kiedy odbywają się przemówienia i odśpiewywany jest Hymn. Bywa artystycznie, kiedy uczestnicy pleneru przedstawiają sporej publiczności występ taneczno-muzyczny pod nazwą “Barwy Szczęścia”. Robiący wrażenie, tym bardziej że trzeba go przygotować w zaledwie jeden dzień!

Ważnym punktem pleneru jest piłkarski mecz integracyjny, w którym biorą udział VIP-y (samorządowcy, służby mundurowe i zaproszeni goście). Największą zaletą meczu jest to, że nagle znikają bariery, które często można spotkać na co dzień. Każdy jest taki sam. Ważne osobistości zdejmują marynarki, białe kołnierzyki, często też mundury, żeby rywalizować z osobami z niepełnosprawnościami. Jak równy z równym, w jednej drużynie. Trudno jest mieć dystans do kogoś, kto biega w tych samych spodenkach! To się sprawdza za każdym razem, już od dwunastu edycji!

W przerwie meczu, publiczność swoim występem muzycznym porwał Roman Jokiel. Na szkolnych korytarzach można było podziwiać prace uczestników wykonane metodą string art oraz przeglądać kroniki z poprzednich edycji pleneru.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Słonecznik”, działające przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Sowczycach. Plener był finansowany przez Samorząd Województwa Opolskiego ze środków PFRON. Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Opolskiego.

Damian Pietruska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMarsz Niepodległości 2024 jednak przejdzie? Jest prawomocna decyzja sądu
Następny artykułKoniec ekskluzywności! Spider-Man 2 oficjalnie na PC! Znamy datę premiery