Zasady korzystania z ulgi określa art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wynika z niego, że jeśli wartość odziedziczonych rzeczy przekracza 36 120 zł, warunkiem zwolnienia jest zgłoszenie spadku fiskusowi. Jest na to sześć miesięcy. – Termin liczy się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku albo dnia zarejestrowania notarialnego poświadczenia dziedziczenia (może być francuskie) lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego – tłumaczy Joanna Narkiewicz-Tarłowska.
Czytaj więcej
Spadek z USA: od kiedy liczyć termin na zawiadomienie fiskusa
Fakt, że zagraniczne orzeczenie sądu nie stwierdza nabycia spadku, a jedynie wskazuje spadkobiercę, który po zakończeniu całego postępowania otrzyma schedę, nie przeszkadza, by datę jego uprawomocnienia uznać za moment powstania obowiązku podatkowego w Polsce.
Warunkiem zwolnienia z podatku od spadków jest złożenie zgłoszenia SD-Z2
Zgłoszenie spadku składamy na formularzu SD-Z2. W którym urzędzie skarbowym? – Jeżeli dziedziczone rzeczy położone są za granicą właściwy jest urząd, na którego terenie mieszkamy. Tak wynika z par. 7 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia ministra finansów w sprawie właściwości organów podatkowych – wyjaśnia KIS.
– Jeśli nie złożymy zgłoszenia w terminie, zwolnienie przepadnie. Oznacza to konieczność zapłaty podatku według zasad przewidzianych dla I grupy podatkowej – przestrzega Joanna Narkiewicz-Tarłowska.
Jeśli wartość odziedziczonych rzeczy nie przekracza 36 120 zł , nie trzeba ich zgłaszać skarbówce. Pamiętajmy jednak, że … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS