Nie ma co ukrywać, pracownicy są coraz bardziej mobilni, częściej zmieniają pracę, co ma oczywiście swoje plusy i minusy. W takiej sytuacji niezwykle ważnym elementem są referencje od pracodawców, które mogą pomóc w uzyskaniu kolejnego zatrudnienia. Ty jako pracodawca, masz szansę, aby pomóc swoim byłym pracownikom w zdobyciu nowej pracy, dzieląc się swoją opinią na ich temat. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto pisać referencje pracownikom oraz jak to robić w sposób konkretny i rzeczowy.
Dlaczego warto pisać referencje swoim pracownikom?
Wiele osób zastanawia się bardzo często, dlaczego warto pisać referencje i dlaczego dobrze jest je zbierać. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że referencje są często wymagane przez potencjalnych przyszłych pracodawców. Natomiast, jeśli są one dobre, to mogą w znacznym stopniu przyczynić się do sukcesu zawodowego Twojego byłego pracownika. Gdy decydujesz się na wsparcie pracowników sposób, budujesz także pozytywny wizerunek swojej firmy i siebie. Prezentujesz się jako pracodawcy dbający o swoich pracowników nawet po zakończeniu współpracy. Takie zachowanie z pewnością wywrze też pozytywne wrażenie na osobach, które myślą o nawiązaniu z Tobą współpracy.
Oferujesz atrakcyjnąpracę w IT? Wejdź zatem na theprotocol.it i opublikuj tam rzeczowe ogłoszenie, a szybko znajdziesz najlepszych pracowników!
O tym warto pamiętać – zgoda pracownika na wystawienie referencji
Nie wszyscy o tym wiedzą, ale przed napisaniem referencji dla pracownika, warto się upewnić, czy wyraża on na to zgodę i tego chce. Warto pamiętać, że w niektórych krajach obowiązują przepisy dotyczące ochrony danych osobowych i to właśnie one wymagają takiej zgody.
Dobrym rozwiązaniem będzie także zapytanie pracownika, czy ma jakieś konkretne oczekiwania co do treści referencji, zwłaszcza jeśli ubiega się o stanowisko w konkretnej branży czy specjalizacji i liczą się tam konkretne umiejętności lub cechy.
Jak napisać referencje?
Odpowiednia struktura
Podczas pisania referencji staraj się trzymać się konkretnej struktury. Przede wszystkim referencje należy zacząć od danych dotyczących pracodawcy oraz pracownika, podaj więc imię, nazwiska oraz stanowiska, na jakim osoba zatrudniona pracowała. Następnie warto też przedstawić okres zatrudnienia, dokładne obowiązki pracownika. Później wspomnij o osiągnięciach i pozytywnych stronach pracownika. Pamiętaj też, że referencje powinny być napisane w sposób profesjonalny, rzeczowy i czytelny, oznacza to także, że należy unikać wszelkich emocjonalnych informacji.
Omówienie kompetencji i umiejętności pracownika
Jak już zostało to wspomniane, w referencjach warto wymienić kompetencje i umiejętności pracownika, szczególnie gdy wyróżniały go na tle innych pracowników. Staraj się zatem konkretnie opisać, co pracownik umie i jakie dzięki temu miał osiągnięcia. Skup się na konkretach, np. pracownik poprawił działanie efektywność działania zespołu, doskonale radził sobie z zarządzaniem dużym zespołem albo z sukcesem udało się uzyskać wzrost sprzedaży.
Szukasz nowej osoby dopracy? Pozwól się poznać pracownikom, publikując ofertę zatrudnienia na Pracuj.pl
Wspomnij o cechach pracownika
W referencjach można także zawrzeć informacje na temat konkretnych cech charakteru pracownika, które w znaczącym stopniu wpłynęły na sukces zawodowy. Możesz chociażby wspomnieć o tym, jak pracownik radził sobie w sytuacjach stresowych lub też jak wychodziła mu praca w zespole. Można nawiązać do takich cech jak komunikatywność, kreatywność, zaangażowanie czy umiejętność szybkiego uczenia się.
Zakończenie referencji
Na koniec referencji warto dodać krótkie i konkretne podsumowanie, w którym podkreślisz swoje rekomendacje dla były pracownika. Możesz także podać swoje dane kontaktowe w razie potrzeby kontaktu przez przyszłego pracodawcę.
Podsumowanie
Wystawienie referencji swoim pracownikom to nie tylko gest dobrej woli, ale także sposób na budowanie pozytywnego wizerunku swojej firmy. Pamiętaj zatem o uzyskaniu zgody pracownika, konkretnym opisaniu jego kompetencji i umiejętności. Stosując się do powyższych porad, z pewnością uda Ci się napisać rzeczowe i wartościowe referencje, które pomogą Twoim byłym pracownikom w rozwoju dalszej kariery zawodowej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS