– Nadzieja dodaje sił i uskrzydla. Nie da się bez niej żyć – mówił podczas otwarcia VII Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin w kontekście pokoju w Ukrainie wskazał, że „w tym kontekście przywracać nadzieję jawi się jako wezwanie do konkretnego działania na rzecz wsparcia i towarzyszenia, które jest równie konieczne co pilne wobec tych, którzy zostali doświadczeni jakąkolwiek formą cierpienia, udręki i niepokoju”.
Przywracać nadzieję. Kultura chrześcijańska wobec kryzysów świata – to hasło siódmej edycji Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który w czwartek (17 października) rozpoczął się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
– Już samo słowo nadzieja budzi w nas wiele optymizmu, zachęca do tego, żeby szybować i iść do góry. Zarówno w życiu indywidualnym, jak i wspólnotowym – mówił podczas uroczystego otwarcia Kongresu ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL, który zauważył, że innej nadziei potrzebują ludzie przebywający w hospicjum, innej więźniowie, innej małżeństwa, rodziny czy politycy. – Każdy ma własną definicję nadziei, ale wspólnym elementem jest to, że dzięki niej każdy z nas wzrasta wewnętrznie i nawet w obliczu najtrudniejszych doświadczeń silna nadzieja sprawia, że jesteśmy w stanie iść do przodu – podkreślił rektor KUL.
Z kolei abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL przekonywał, że nadzieja jest pełnym ufności spojrzeniem w przyszłość. – Bez nadziei nie da się żyć. Pozwala przetrwać ciężkie czasy, pomaga podjąć wielkie wyrzeczenia konieczne dla osiągnięcia wybranego celu. Nadzieja dodaje sił i uskrzydla – stwierdził abp Stanisław Budzik, który przypomniał, że podpisana w maju przez papieża Franciszka bulla ogłaszająca Jubileusz 2025 roku nosiła tytuł „Nadzieja nie zawodzi”.
– Hasło VII Kongresu Kultury Chrześcijańskiej wybrane zostało znacznie wcześniej, byliśmy więc pozytywnie zaskoczeni, że nasze dyskusje mogą być dobrym wprowadzeniem do roku jubileuszowego – zaznaczył metropolita lubelski.
Wielki Kanclerz KUL podkreśli także, że papież Franciszek ceni sobie takie inicjatywy jak odbywający się w Lublinie Kongres Kultury Chrześcijańskiej Dowodem na to jest list jaki skierował do jego organizatorów i uczestników kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Kard. Parolin odniósł się w nim do tematyki jaka będzie poruszana podczas paneli dyskusyjnych, związanej m.in. z poszukiwaniem różnych perspektyw pokoju w Ukrainie. „W tym kontekście przywracać nadzieję jawi się jako wezwanie do konkretnego działania na rzecz wsparcia i towarzyszenia, które jest równie konieczne co pilne wobec tych, którzy zostali doświadczeni jakąkolwiek formą cierpienia, udręki i niepokoju” – napisał kard. Parolin.
Wykład inauguracyjny VII Kongresu Kultury Chrześcijańskiej wygłosił kard. Anders Arborelius, biskup Sztokholmu, który został w czwartek uhonorowany medalem 100-lecia KUL.
– Nadzieja jest trochę zapominana i zaniedbywana. Tymczasem to ona decyduje o kierunku naszego życia, jest też ogromną siłą szczególnie w czasach wojen i konfliktów – mówił kard. Anders Arborelius. – Tragedią współczesnego, zsekularyzowanego świata jest to, że tak wiele ludzi straciło nadzieję. Dlatego Kościół jeszcze bardziej powinien stać się proroczym głosem nadziei – dodał kard. Arborelius.
Otwarcie Kongresu było też okazją do wręczenia Medalu za Zasługi dla KUL abp. Stanisławowi Gądeckiemu, metropolicie poznańskiemu i byłemu przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski.
– To nie tylko wybitny nauczyciel, który obficie karmi Kościół w Polsce chlebem życia, ale także promotor studiów teologicznych i biblijnych, które w KUL prowadzone są na najwyższym poziomie. To także pasterz w obronie wiary, także osób świeckich i kapłanów zagrożonych współczesnymi herezjami i atakami ze strony świata ateizmu i relatywizmu moralnego – mówił w laudacji ks. prof. Henryk Witczyk z Katedry Teologii Biblijnej i Proforystyki KUL.
Sam abp Stanisław Gądecki w swoim wystąpieniu zaznaczył, że Kościół musi odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. – Mając na oku zamęt obecnego czasu przychodzą mi na myśl słowa św. Wincentego z Lerymu, który na pytanie czy możliwy jest postęp w Kościele stwierdził, że tak, ale niech to będzie postęp wiary, a nie zmiana wiary. W życiu Kościoła chodzi więc o jedno: o hermeneutykę ciągłości – mówił metropolita poznański.
VII Kongres Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie potrwa do niedzieli, 20 października. W piątek zaplanowano debatę o sytuacji współczesnej kultury z udziałem m.in. byłej premier i byłej ambasador RP w Watykanie prof. Hanny Suchockiej. Natomiast w sobotę zaplanowano m.in. debatę o wyzwaniach współczesnej nauki, w której udział weźmie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Andrzej Szeptycki.
Więcej informacji oraz szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej kongres.lublin.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS