Archeolodzy z UW i projektanci z SWPS dokonali rekonstrukcji szat królewskich i kapłańskich ze średniowiecznej Nubii. Naukowcy stawili czoła wyzwaniom związanym z ograniczoną dostępnością danych. Kolekcja będzie wystawiona w Luwrze 17 października, a poprzedzający ją wykład odbędzie się na Sorbonie.
Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego i projektanci z Uniwersytetu SWPS podjęli się nie lada wyzwania. Bazując na malowidłach, zrekonstruowali królewskie i kapłańskie szaty, które noszono w średniowiecznej Nubii. Kolekcja ubrań zostanie pokazana 17 października w Luwrze.
Nubia to historyczna kraina w północno-wschodniej Afryce obejmowała obecne tereny południowego Egiptu i północnego Sudanu. Na podstawie malowideł zdobiących niegdyś ściany katedry w Faras, mieście będącym częścią tej krainy historycznej, eksperci dokonali rekonstrukcji pięciu nubijskich strojów.
Zdobienia z katedry, które obecnie znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie i Sudańskiego Muzeum Narodowego w Chartumie, ukazują odzienia średniowiecznych nubijskich królów, królewskich matek i biskupa.
– Do rekonstrukcji wybraliśmy przede wszystkim po dwa stroje królewskie i dwa stroje matek królewskich (z X i końca XII wieku). W nich najbardziej widać zmianę, jaką przyniosło Nubii chrześcijaństwo, które przyszło z Konstantynopola w VI wieku. Sądzimy, że ambicją Królestwa Makurii było dołączenie do świata chrześcijańskiego. I te ambicje widać w stroju. Zwłaszcza na początku chrystianizacji wszystkie elementy strojów królewskich powtarzają bowiem strój cesarzy bizantyjskich – powiedziała PAP dr hab. Dobrochna Zielińska.
Dla dr. Karela Innemée, dr Magdaleny Woźniak-Eusèbe i dr hab. Dobrochny Zielińskiej zasoby ikonograficzne stanowiły główne źródło wiedzy w realizowanym na U … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS