A A+ A++

Japonia kojarzy nam się z kolorowymi tkaninami, fantazyjnymi dodatkami i dekoracyjną architekturą, jednak japońskie wnętrza są zupełnym przeciwieństwem. Sypialnia w stylu japońskim jest przestrzenna, jasna i pełna naturalnych materiałów. Nie ma w niej miejsca na wymyślne, pstrokate ozdoby. Sprawdź, czym charakteryzuje się wystrój sypialni w stylu japońskim.

Czym charakteryzuje się sypialnia w stylu japońskim? 

Sypialnia w stylu japońskim to przede wszystkim minimalizm. Przestrzeń ta jest wolna od przepychu, nadmiaru przedmiotów i chaosu. Celem aranżacji takiej sypialni jest utrzymanie harmonii i porządku. Główną rolę odgrywa więc tutaj funkcjonalność. Wnętrze należy zaprojektować tak, aby można było w nim zawrzeć wszelkie niezbędne elementy, nie zaburzając tym jego estetyki.

Wszystkie elementy wystroju sypialni w stylu japońskim muszą sprzyjać osiągnięciu spokoju i równowagi, ponieważ jest to filar kultury panującej w Kraju Kwitnącej Wiśni. Sypialnia w stylu japońskim ma pomagać w relaksacji i regeneracji. Z tego względu należy zadbać o wystarczającą ilość światła dziennego w pomieszczeniu, a także o jego odpowiednią wentylację i nawilżenie powietrza. 

Sypialnia w stylu japońskim fot. shutterstosk.com

Wystrój sypialni w stylu japońskim – jaka kolorystyka dominuje?

Wystrój sypialni w stylu japońskim bazuje na jasnych, neutralnych barwach i stonowanych kolorach ziemi. Najczęściej we wnętrzach dominuje więc biel, beże i brązy. Nie brakuje w nich również zgaszonej zieleni i przeróżnych odcieni szarości.

Japoński styl pokoju odrzuca odważne, mocne barwy. Jeśli już zależy nam na wprowadzeniu do pomieszczenia jakiegoś kolorowego akcentu, należy postawić na pastele, które nie zaburzą całości. Jasne, stonowane barwy sprawiają, że bardzo minimalistyczne i oszczędne w ozdobach wnętrze, jest przytulne i ciepłe.

Jakie meble dobrać do sypialni w stylu japońskim?

Meble do sypialni w stylu japońskim powinny być przede wszystkim proste. Należy unikać tutaj skomplikowanych form i ozdobnych detali. Liczy się również ich funkcjonalność i ergonomiczność – muszą być pojemne, ale nie mogą zajmować zbyt dużo miejsca. Wybierając meble do sypialni w stylu japońskim, należy pamiętać o tym, aby były one wykonane z naturalnych materiałów. Idealnie sprawdzają się więc tutaj meble drewniane i bambusowe.

Aranżując sypialnie w stylu japońskim, warto postawić na niską komodę, proste szafki nocne i szafę przesuwną, która jest niezwykle praktyczna. Nie można zapomnieć również o łóżku. To ono powinno stanowić centrum pomieszczenia. Najlepszym wyborem będzie futon. To europejska odmiana tradycyjnego japońskiego shikibuton, czyli cienkiego posłania wypełnionego bawełną. Można także postawić na klasyczne, niskie łóżko z prostą, drewnianą ramą.

Sypialnia w stylu japońskim
Sypialnia w stylu japońskim fot. shutterstosk.com

Japoński styl pokoju a dodatki. Kluczem do sukcesu jest tutaj umiar

Dobierając dodatki do pokoju w stylu japońskim, przede wszystkim należy zachować umiar. Nie można wprowadzić do wnętrza przepychu. Najlepiej więc postawić na jakość, a nie ilość. Idealnie sprawdzą się tutaj drewniane i bambusowe dekoracje w postaci lamp, donic czy małych figurek. Nie można zapomnieć również o tekstyliach, ponieważ to one podkreślą miły nastrój i komfort wnętrza.

Wystrój sypialni w stylu japońskim doskonale uzupełniają narzuty, koce i poduszki wykonane z naturalnych tkanin takich jak len, wełna, bawełna, jedwab i juta. Można postawić również na tekstylia z tradycyjnymi japońskimi wzorami oraz na plecione dywaniki. 

Sypialnia w stylu japońskim
Sypialnia w stylu japońskim fot. shutterstosk.com

Doskonałą dekorację sypialni w stylu japońskim stanowią tapety z delikatnymi wzorami inspirowanymi naturą. Można umieścić taką tapetę na jednej ze ścian. Znakomitym wyborem będzie minimalistyczny kwiat wiśni, bambus lub żuraw. Oprócz tego na ścianie można zawiesić tradycyjny japoński obraz, zwany kakemono. Wprowadzi on orientalny klimat do wnętrza. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPod koniec życia przeżywa piekło. “Czy nie można poczekać aż umrę?”
Następny artykułZmarł trener siatkówki Adam Grabowski