A A+ A++

Program „Gdynia OdNowa: Rewitalizacja”, koordynowany przez Laboratorium Innowacji Społecznych, został doceniony w międzynarodowym konkursie REGIOSTARS i decyzją jury otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii „Europa bliżej obywateli”. Rewitalizacja w Gdyni to nie tylko inwestycje w infrastrukturę, ale też zmiana społeczna prowadzona w dialogu z mieszkańcami. W ten sposób w różnych częściach miasta od 2017 r. realizowane są działania, które poprawiają jakość życia.

Europejski Tydzień Regionów i Miast to największe coroczne wydarzenie w Brukseli poświęcone tematom związanym z polityką regionalną. Udział w nim biorą przedstawiciele administracji, władz lokalnych i regionalnych, instytucji, naukowców, organizacji pozarządowych i sektora prywatnego z całej Europy. Jednym z punktów programu jest gala finałowa konkursu REGIOSTARS, europejskiego znaku jakości przyznawanego projektom finansowanym przez UE.

Do finału tegorocznego konkursu zostało zakwalifikowanych pięć projektów w pięciu kategoriach z 262 zgłoszonych przedsięwzięć z całej Europy. Wśród nich, jako jedyny polski projekt, Program „Gdynia OdNowa: Rewitalizacja”.

Decyzją jury gdyński program rewitalizacji otrzymał główną nagrodę w kategorii „Europa bliżej obywateli”. Nasze miasto  reprezentowały prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek oraz Agnieszka Jurecka-Fryzowska, kierowniczka Działu Rewitalizacji Laboratorium Innowacji Społecznych. Odbierając nagrodę, Prezydent Gdyni podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w ten wymagający proces, w tym m.in. Michałowi Guciowi, byłemu wiceprezydentowi i przewodniczącemu Komitetu Rewitalizacji.

Nagroda w konkursie REGIOSTARS to europejski znak jakości. Jest nam bardzo miło, że gdyńska rewitalizacja została doceniona przez międzynarodowe grono eksperckie. Jesteśmy wdzięczni, że Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego jako pierwszy docenił nasze działania na arenie międzynarodowej, rekomendując Gdynię do udziału w konkursie REGIOSTARS – mówi prezydent Aleksandra Kosiorek. – Zmieniamy nasze miasto dalej. W tej chwili pracujemy nad aktualizacją Gminnego Programu Rewitalizacji, która jest wymagana, abyśmy mogli nadal prowadzić proces rewitalizacyjny z wykorzystaniem środków unijnych. Chcemy, żeby w Gdyni wszystkim żyło się lepiej, na możliwie jak najwyższym poziomie.

Program „Gdynia OdNowa: Rewitalizacja” został zgłoszony do konkursu REGIOSTARS przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Udział w nim jest całkowicie bezpłatny.

Bardzo się cieszę, że gdyńskie przedsięwzięcie rewitalizacyjne znalazło się w wśród finalistów tegorocznej edycji konkursu REGIOSTARS, zwłaszcza, że jest to jedyny polski projekt. Tym bardziej cieszy fakt, że pomorskie inicjatywy finansowanie z Funduszy Europejskich znajdują uznanie na arenie europejskiej wśród innych znakomitych pomysłów i zdobywają nagrody, takie jak nagroda w kategorii „Europa bliżej obywateli” – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Pierwszy etap polegał na przygotowaniu obszernego zgłoszenia online, opisującego przedsięwzięcia i idee procesu gdyńskiej rewitalizacji i decyzją niezależnego jury, program został zakwalifikowany do finału.

Drugi etap konkursu REGIOSTARS odbywał się w Brukseli. Składał się z prezentacji przed komisją, którą przybliżyła Agnieszka Jurecka-Fryzowska oraz rozmów z jurorami. Konkursowi towarzyszyło głosowanie publiczności, w którym internauci wskazywali swoje ulubione projekty.

Prezydent Aleksandra Kosiorek i Agnieszka Jurecka-Fryzowska, kierownik Działu Rewitalizacji LIS odbierają nagrodę (fot. materiały organizatora)

Ta nagroda jest wspaniałym podsumowaniem naszej wieloletniej pracy na rzecz Gdyni i jej mieszkańców. Cieszymy się, że rewitalizacyjne przedsięwzięcia służą mieszkańcom, są przez nich dobrze oceniane, a efekty tych działań są dostrzeganie poza granicami naszego miasta, a nawet kraju – mówi Agnieszka Jurecka-Fryzowska, kierowniczka Działu Rewitalizacji Laboratorium Innowacji Społecznych. – Dzięki tej nagrodzie mamy solidną mobilizację do dalszej pracy. Widzimy, ile wyzwań jeszcze przed nami. W tej chwili aktualizujemy zapisy Gminnego Programu Rewitalizacji, lada dzień będziemy rozpoczynać konsultacje z mieszkańcami, a potem starać się o kolejne środki na dalsze etapy działań rewitalizacyjnych, w tym także środki unijne. 

Proces rewitalizacji prowadzony jest w oparciu o Gminny Program Rewitalizacji miasta Gdyni od 2017 r. Jego celem jest podniesienie jakości życia na sześciu obszarach miasta, na których zdiagnozowano wyzwania i potrzeby, m.in. społeczne i infrastrukturalne. Przedsięwzięcia rewitalizacyjne prowadzone są na sześciu podobszarach obejmujących części dzielnic Oksywie, Babie Doły, Chylonia, Witomino oraz Leszczynki (trzy z nich finansowane są ze środków Unii Europejskiej). Program zarówno w wymiarze inwestycyjnym, jak i społecznym, koordynuje Laboratorium Innowacji Społecznych pod nazwą „Gdynia OdNowa: Rewitalizacja”. Proces prowadzony jest w szerokiej współpracy Wydziałów Urzędu Miasta, miejskich jednostek i służb oraz organizacji pozarządowych.

Oprac. Laboratorium Innowacji Społecznych


Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię


Kontakt

  • Karolina Ford-Kłopotowska, Laboratorium Innowacji Społecznych

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZbigniew Ziobro: pozywam “Fakty” TVN za kłamstwa o mojej chorobie
Następny artykułQuo Vadis. Specjalny pokaz premierowy z udziałem twórców