A A+ A++

Niemiecko-armeńska grupa archeologów dokonała spektakularnego odkrycia ruin jednego z najstarszych chrześcijańskich kościołów. Obiekt ma pochodzić z początków IV wieku i znajduje się w Armenii.

Odkryli najstarszy kościół

Ruiny kościoła odkryto w starożytnej metropolii Artaxata na zachodzie Armenii. Miasto to było antyczną stolicą Armenii i dziś jest obiektem licznych wykopalisk. Grupa archeologów z Uniwersytetu w Münsterze i Armeńskiej Akademii Nauk natrafiła na niezwykłe ruiny podczas ostatniej wyprawy. 

Przy wykopaliskach od razu rozpoznali, że mają do czynienia ze starożytną świątynią chrześcijańską. Armenia była pierwszym państwem na świecie, które przyjęło tę wiarę. Stało się to już w 301 r. n.e., gdy chrzest przyjął ówczesny król Armenii Tiridates III, który wprowadził chrześcijaństwo jako religię państwową.

Kościół odkryty w Artaxata został poddany analizie geofizycznej. Okazało się, że jest on najstarszym archeologicznie udokumentowanym kościołem w Armenii. Tym samym jest jedną z najstarszych tego typu budowli na całym świecie.

– Pod względem typologicznym znalezisko odpowiada wczesnochrześcijańskim budynkom pomnikowym. W rozszerzeniach w kształcie krzyża naukowcy odkryli pozostałości drewnianych platform, które zostały datowane radiowęglowo na połowę IV wieku naszej ery. Budynek, o średnicy około 30 metrów, miał prostą podłogę z zaprawy i terakotowe płytki. Znaleziska marmuru wskazują, że był on bogato zdobiony materiałem importowanym z basenu Morza Śródziemnego – głosi treść oświadczenia Uniwersytetu w Münsterze.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEuropejscy producenci autobusów boją się chińskiej konkurencji
Następny artykuł[EDIT – awaria usunięta] Awaria kasy w Urzędzie Miejskim w Wołominie