A A+ A++

Do łódzkich szkół trafią trzy tysiące szczepionek przeciwko wirusowi HPV. Szczepienia będą dobrowolne i dostępne nie tylko dla dziewczynek, ale także dla chłopców w wieku od 9 do 14 lat.

Szczepienia przeciwko HPV w szkołach – prosto i bez zbędnych formalności

Wiceprezydent Łodzi, Adam Wieczorek, poinformował, że rodzice mogą zgłaszać chęć zaszczepienia dzieci poprzez system szkolny. Wydział Edukacji Urzędu Miasta Łodzi wysłał już informacje do szkół, a organizacją szczepień zajmą się miejskie centra medyczne. Pierwsze szkoły, które wyraziły zainteresowanie, już się zgłosiły. Szczepienia przeciwko HPV będą bezpłatne i dobrowolne, a dzieci będą mogły zostać zaszczepione w swoich szkołach, bez konieczności zapisywania się na listy czy wizyt w poradniach.

Ekspert Szpitala Karowa: szczepienia przeciwko HPV warto wykonać w każdym wieku

Modelka Anja Rubik wspiera szczepienia przeciwko HPV

Modelka Anja Rubik dołączyła do akcji promującej szczepienia przeciwko wirusowi HPV w szkołach. We wtorek w Łodzi podpisała porozumienie z prezydentem miasta, którego celem jest wspólna promocja szczepień i edukacja na temat zdrowia wśród uczniów.

Anja Rubik podkreśliła, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, i że zaszczepiły się nią już miliony kobiet na całym świecie.

Szczepionka jest bezpieczna. Zaszczepiło się nią ponad 80 mln dziewcząt i kobiet na świecie. Może to zrobić każdy i w ten prosty sposób może się w pewien sposób zabezpieczyć przez chorobą – powiedziała modelka Anja Rubik.

Szczepionka przeciw HPV: profilaktyka dla każdego, nie tylko dla kobiet

Prof. Krzysztof Nowosielski, kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach, podkreślił, że szczepienia przeciwko HPV to doskonała metoda profilaktyki. Według niego, akcje szczepionkowe są bardzo ważne, ponieważ problem HPV nie dotyczy tylko kobiet, ale także wszystkich osób aktywnych seksualnie.

Prof. Krzysztof Nowosielski zaznaczył, że pierwsze efekty szczepionki w postaci zmniejszenia liczby infekcji, będziemy mogli zauważyć dopiero po 5-6 latach.

Jeśli dzisiaj się zaszczepimy, efekty w postaci zmniejszenia liczby infekcji odczujemy dopiero za 5-6 lat, a efekty w postaci zmniejszenia umieralności z powodu nowotworów pojawią się dopiero za 10-15 lat. Dlaczego ważne, żeby ograniczyć zasięg wirusa w populacji – dodał prof. Krzysztof Nowosielski.

Szczepienia odniosły sukces w innych krajach

Prof. Krzysztof Nowosielski, powołując się na doświadczenia takich krajów jak Australia, Nowa Zelandia czy Szwecja, zwrócił uwagę na ogromne korzyści płynące z prowadzenia masowych szczepień przeciwko wirusowi HPV. Te kraje prowadzą takie programy od ponad 15 lat, co doprowadziło do wyraźnego zmniejszenia liczby nowotworów szyjki macicy, penisa, gardła i krtani.

Rekomendowany wiek do szczepienia (9-14 lat) nie jest przypadkowy, ponieważ w tym czasie dzieci jeszcze nie miały kontaktu z wirusem, a badania pokazują, że największa odporność na HPV, osiągana jest zanim do takiego kontaktu dojdzie. Mimo to, szczepienia są również zalecane dla dorosłych, nawet powyżej 45. roku życia. Ważne jest także, aby szczepić nie tylko dziewczęta, ale i chłopców do 18. roku życia, ze względu na sposób przenoszenia się wirusa.

Prof. Krzysztof Nowosielski ma nadzieję, że jeśli program szczepień będzie kontynuowany w Polsce, za kilka lat problem HPV zniknie z naszego kraju.

Jeżeli ten program będzie kontynuowany i będziemy szczepić wszystkie dzieci, za parę lat problem HPV w Polsce zniknie – dodał prof. Krzysztof Nowosielski.

Sutkowski: szczepionka HPV to szczepionka przeciwko rakowi
Sutkowski: szczepionka HPV to szczepionka przeciwko rakowi

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInauguracja nowego roku akademickiego 2024/2025 NUTW
Następny artykułPrzebój w polskich kinach. Kosztował 17 mln, zarobił 217 mln dolarów