Aktywne przechodzenie Chin na pojazdy elektryczne prowadzi do zmiany struktury zużycia energii z produktów naftowych na energię elektryczną, zauważają analitycy Banku Rosji. Wzrost produkcji prądu w Chinach w pierwszych ośmiu miesiącach 2024 r. wyniósł 5 proc. – „głównie dzięki odnawialnym źródłom energii (energia wodna, słoneczna i wiatrowa) przy spadku produkcji węgla”. – W dziedzinie zielonej energii Chiny odgrywają obecnie tę samą wiodącą rolę, jaką odgrywały wcześniej w zakresie zużycia paliw kopalnych – przyznał Fatih Birol, szef IEA.
Czytaj więcej
Energia słoneczna rośnie w Chinach w takim tempie, że na początku lat 30. XXI wieku, czyli za niespełna dziesięć lat, sama produkcja prądu ze słońca w Chinach mogłaby przekroczyć dzisiejsze całkowite zużycie energii elektrycznej w Stanach Zjednoczonych.
Nie tylko Chiny, ale też Indie i Turcja
Rosyjscy producenci węgla już zaczęli odczuwać skutki tej transformacji energetycznej. Zdaniem części ekspertów branża wchodzi w najpoważniejszy kryzys w historii poradzieckiej. Podczas gdy ropa i gaz są nadal dostarczane do Europy, przynajmniej w małych ilościach, eksport węgla (który odpowiada za około połowę produkcji) musiał zostać całkowicie przekierowany do kilku odbiorców w Azji. Chiny jednak ograniczają import i nałożyły cła na rosyjskie produkty, w efekcie dostawy w pierwszej połowie 2024 roku spadły o 8 proc. i … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS