A A+ A++

– Generalnie jedno jest pewne, jeśli ktoś liczy na spadek cen, to raczej może się go nie doczekać, a już na pewno nie ujrzymy w najbliższej przyszłości, aby jakiekolwiek mieszkania drastycznie staniały – dodał.

Tyle eksperci. Deweloperzy – choć oczywiście narzekają na dostępność nowych terenów pod zabudowę i martwią się tempem sprzedaży nowo budowanych lokali – nie rezygnują z kolejnych inwestycji i bacznie obserwują co się wokół dzieje. – Na razie wielu potencjalnych klientów wstrzymuje się z decyzją o zakupie mieszkania. Jedni liczą na spadek cen, a inni czekają na korzystniejsze warunki kredytowe lub na nowy program wsparcia kredytobiorców „Kredyt mieszkaniowy #naStart” – wyjaśnia Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. – Brak tego programu stwarza ryzyko, że w najbliższych miesiącach przynajmniej część firm deweloperskich przyjmie pozycję wyczekującą w oczekiwaniu na poprawę dostępności kredytów udzielanych przez banki na warunkach rynkowych. Może to oznaczać dalsze ograniczenie nowej podaży mieszkań – dodaje.

Jednak czy wpłynie to na ceny nieruchomości? Tutaj już ekspert jest bardzo ostrożny – w jego ocenie obserwowany w ostatnich miesiącach spadek popytu na mieszkania być może zmusi niektóre firmy do obniżenia cen, ale raczej tych największych i najdroższych. Z drugiej strony średnia cena metra kwadratowego wszystkich mieszkań dostępnych w ofercie mogłaby wzrosnąć, bo deweloperzy wyprzedaliby najtańsze mieszkania, a wprowadzane przez nich na rynek byłyby adresowane do zamożnych klientów.

— Żeby średnia cena metra kwadratowego przestała rosnąć, muszą być spełnione dwa warunki: musi wzrosnąć oferta, co już się dzieje, a w niej udział mieszkań na kieszeń kredytobiorców — mówi Marek Wielgo. — Paradoksalnie, to właśnie nowy program wsparcia kredytobiorców może zmotywować deweloperów do zwiększania podaży mieszkań adresowanych do tej grupy nabywców. A wtedy możliwa byłaby stabilizacja średniej ceny metra kwadratowego nowych mieszkań – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Spokojny jak kamienicznik. Jak inwestować w mieszkania na wynajem tak, żeby szybko pójść na emeryturę?

Czy deweloperzy mają wpływ na ceny? Nie zawsze

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСлово “победа” неуместно, — интервью Владимира Горбулина и Валентина Бадрака
Następny artykułWynajem za krocie. Prokuratura wszczęła śledztwo ws. działania na szkodę miasta