Ile godzin powinni spać seniorzy?
Powszechnie funkcjonuje przekonanie, że seniorzy potrzebują mniej snu niż osoby młodsze. To mit. W rzeczywistości osoby powyżej 60. lat powinny spać od siedmiu do ośmiu godzin na dobę. Wartość ta odpowiada zapotrzebowaniu dorosłych w średnim wieku. Należy jednak zaznaczyć, że odczuwanie potrzeby snu może różnić się w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Kluczowe jest nie tylko zapewnienie odpowiedniej długości nocnego odpoczynku, ale także dbanie o jego jakość.
U seniorów częstym problemem są trudności z zasypianiem oraz przerywany sen. To sprawia, że w ciągu dnia notorycznie odczuwają zmęczenie mimo spędzenia w łóżku optymalnej liczby godzin. Z tego powodu, oprócz ilości, trzeba zapewnić sobie odpowiednią higienę snu, czyli warunki sprzyjające efektywnemu wypoczynkowi.
Jak zadbać o higienę snu seniora?
Zbiór prostych praktyk pomoże uzyskać głęboki, regeneracyjny sen. Istnieje kilka zasad pomocnych dla osób, które ukończyły 60. rok życia. Taki zestaw przełoży się na lepsze funkcjonowanie w ciągu dnia.
Stały rytm dobowy. Regularność jest w tym kontekście najważniejsza. Seniorzy powinni kłaść się spać i wstawać o tych samych porach każdego dnia, co pozwoli organizmowi przyzwyczaić się do stałego rytmu.
Ograniczenie drzemek. Mimo że krótka drzemka w ciągu dnia może pomóc w regeneracji, dłuższe sesje snu (powyżej 30 minut) mogą poważnie zakłócić odpoczynek w nocy.
Odpowiednie warunki w sypialni. Dobrze przewietrzona, zaciemniona i cicha sypialnia to otoczenie, które sprzyja zasypianiu. Unikać należy ekspozycji na niebieskie światło (emitowane np. przez telewizor czy telefon) tuż przed pójściem do łóżka.
Rezygnacja z kofeiny, alkoholu i ciężkostrawnych posiłków. Żadna z tych rzeczy nie przysłuży się zdrowiu seniora, a tym bardziej jeśli wylądują w menu w godzinach popołudniowych i wieczornych. Produkty te z jednej strony mogą pobudzać, a z drugiej obciążać układ trawienny.
Aktywność fizyczna i umysłowa. Regularny ruch na świeżym powietrzu, spacery czy ćwiczenia, wpływają korzystnie na jakość snu. Ważne jest także angażowanie umysłu, np. poprzez czytanie, rozwiązywanie krzyżówek albo gier logicznych.
Jak niedobór snu wpływa na osoby 60+?
Brak odpowiedniej ilości snu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Przede wszystkim negatywnie oddziałuje na funkcjonowanie mózgu — pogarsza pamięć, koncentrację oraz zdolność logicznego myślenia. To z kolei może zwiększać ryzyko upadków i wypadków. U seniorów wzrasta również prawdopodobieństwo rozwoju demencji i choroby Alzheimera.
Długotrwały niedobór snu i jego niska jakość to podwyższone ryzyko udaru mózgu i zawału serca. Starsze osoby mogą doświadczyć również obniżenia odporności organizmu, przez co stają się podatne na infekcje i choroby przewlekłe.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS