W Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu powstanie nowoczesny kompleks edukacyjno-szklarniowy. Obecnie trwa relokacja znajdujących się na terenie szklarni roślin i rozbiórka części szklanej infrastruktury. Czy podczas prac zostaną zachowane budynki wybudowane jeszcze przed II wojną światową?
Ogrom zmian
Ruszył wyczekiwany przez dyrekcję i pracowników Miejskiego Ogrodu Botanicznego remont – w ramach inwestycji powstanie nowoczesny kompleks edukacyjno-szklarniowy.
– Nasze rośliny się już nie mieściły w ciasnych pomieszczeniach, które mieliśmy do tej pory. Ekspozycja tych roślin nie była właściwa, żadna z tak stłoczonych roślin przez zimę nie zachowuje swojego narzuconego przez przyrodę pokroju. Na pewno zyskają rośliny, gdyż będą miały nowy dom, nowe warunki, nową jakość i myślę, że zyskają nowy sposób odbioru. Jak dotychczas wchodziło się do szklarni, był wielki tłok i sposób ekspozycji roślin nie był ciekawy – one rosły, my je przycinaliśmy, i tak w kółko. Zależy nam, by rosły maksymalnie jak mogą, żeby zwiedzający, którzy przyjdą zobaczyć nowe nasadzenia i ekspozycje zobaczyli, że rośliny mają najlepsze możliwe warunki – mówi dr Agnieszka Zawisza-Raszka, dyrektor Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu.
Prócz nowego kompleksu szklarniowego powstaną również nowe miejsca dla pracowników, a także wyczekiwane sale wykładowe Centrum Edukacji Ekologicznej. Wcześniej ogród botaniczny nie posiadał zamkniętego pomieszczenia, w którym mogłyby odbywać się wykłady czy warsztaty. Centrum Edukacji Ekologicznej działa w ogrodzie od 2009 roku – zajęcia odbywały się na świeżym powietrzu, z uwagi na brak odpowiedniego pomieszczenia.
– Zajęcia odbywały się „pod chmurką”, na terenie ogrodu, a jak pogoda nie dopisywała, to dzieci chowały się do namiotu. Prowadzenie zajęć tam nie było łatwe, szczególnie już w 2. połowie października, gdy robi się chłodniej, bardziej deszczowo i wietrznie – wyjaśnia pani dyrektor.
Sala na parterze będzie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie zabraknie również windy i odpowiednio dużej sali edukacyjnej na piętrze, którą w razie potrzeby będzie można podzielić za pomocą ścianki akustycznej na dwie mniejsze. Aby usprawnić prowadzenie zajęć i warsztatów, w salach będą znajdowały się rzutniki multimedialne i inne technologiczne udogodnienia.
Na remoncie zyskają również pracownicy, który będą mieli porządne pomieszczenia biurowe i techniczne.
Nowości mają swoją cenę
Remont w Miejskim Ogrodzie Botanicznym wiąże się z potrzebą zniszczenia istniejącej zabudowy. Mowa nie tylko o szklarni, ale również budynkach towarzyszących, w tym budynkach toalet i dawnych biur, wybudowanych w 1938 roku. Jak zapewnia dyrektor MOB, budynki przez lata nie były przebudowywane, a wyłącznie odświeżane, aby zachować standardy ich użyteczności. Mimo podejmowanych działań, budynki te nie spełniają już norm, aby mogły być do czegokolwiek wykorzystywane. Nie ma również możliwości na rozbudowę budynku, w którym dotychczas przebywali pracownicy.
– Inspekcja Sanitarna z Gliwic oceniła, że w obecnym budynku nie ma rozwiązania stworzenia dodatkowej przestrzeni na takie pomieszczenie jak pokój śniadań dla pracowników, który bardzo chcieliśmy stworzyć. Plan budynku nie pozwolił na to, żeby go zmodernizować w jakiś wyraźny sposób i musieliśmy niestety od południowej elewacji dostawić kontener i jego uczynić pokojem socjalno-śniadaniowym dla pracowników.
Aby mógł powstać kompleks szklarniowo-edukacyjny z przestrzenią dla pracowników spełniającą wymogi BHP, inne budynki, które się już do użytku nie nadają, zostaną wyburzone, aby zwolnić miejsce dla nowego obiektu.
– Obecne czasy nakładają nas inne zupełnie wymagania, inne specyfikacje, inną jakość funkcjonowania niż to, czym do tej pory ogród dysponował, więc powstanie tego kompleksu jest koniecznością i krokiem w przyszłość – mówi dr Agnieszka Zawisza-Raszka.
Co dzieje się teraz w ogrodzie?
Do końca października ogród jest czynny w godzinach od 10:00 do 18:00. Obecnie trwa rozbiórka szklarni, a wszystkie rośliny tropikalne i ciepłolubne trafią do magazynów do Żor, gdzie zostaną im zapewnione odpowiednie warunki, aby przetrwać chłodniejsze miesiące. Jak przekazuje dyrektor MOB, wstępnie budowa nowych szklarni wraz z kompleksem edukacyjnym, pomieszczeniami dla pracowników, pomieszczeniami technicznymi oraz kawiarnią, ma potrwać do lutego 2027 roku. Wykonawca inwestycji zadeklarował jednak wcześniejsze zakończenie procesu budowlanego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS