Przystąpiono do utworzenia nowej listy mieszkaniowej na 2025 rok. Po 2018 roku do gminy złożono ponad 600 nowych wniosków o przydział lokalu komunalnego.
Mieszkaniowy zasób gminy Polkowice liczy ponad 900 lokali. Wielkość listy mieszkaniowej jest powiązana z planem pozyskania – budowy mieszkań w gminie na dany okres. Poprzednia lista utworzona w 2018 roku na potrzeby zasiedlenia lokali mieszkalnych powstałych w związku z budową i modernizacją wielorodzinnych budynków mieszkalnych, wyczerpuje się. Obecnie nie powstają nowe budynki, dlatego przydział można otrzymać po zwolnieniu lokalu przez poprzedniego najemcę, tzw. „z ruchu ludności”.
– Co roku do puli lokali do zasiedlenia, wraca po kilkanaście mieszkań – przyznaje Anna Mikołajun, wicedyrektor Wydziału Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych. – Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o dobrym standardzie – dodaje. Po 2018 roku do gminy złożono ponad 600 nowych wniosków. Osoby będące na liście mieszkaniowej mogą również starać się o najem lokalu będącego w zasobie Polkowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
Burmistrz Polkowic wydał zarządzenie dotyczące trybu i harmonogramu prac nad utworzeniem listy mieszkaniowej na 2025 rok. Aktualna lista przydziału mieszkań czynszowych będzie utworzona spośród osób, które w okresie od 21 października 2024 roku do 13 grudnia 2024 złożą wnioski i zweryfikują swoje dane.
– Prosimy, przed złożeniem wniosku, o jego weryfikację w Wydziale Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych – Rynek 30, pokój nr 1. Sprawdzimy czy wszystkie dokumenty są kompletne i pomożemy w ich ewentualnym uzupełnieniu – informuje Anna Mikołajun. Po weryfikacji wnioski należy złożyć w Kancelarii Urzędu Gminy Polkowice w ratuszu.
Kto może liczyć na mieszkanie komunalne
Zgodnie z zarządzeniem burmistrza mieszkanie czynszowe przysługuje mieszkańcom gminy Polkowice spełniającym określone wymogi. Najważniejszymi kryteriami pozostają niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe wnioskodawcy oraz jego sytuacja materialno-społeczna. Kryterium dochodowe jest przeliczane w oparciu o najniższą emeryturę. Na liście mieszkaniowej mogą znaleźć się osoby, które po zweryfikowaniu wniosku uzyskają najwyższą liczbę punktów.
Zasady liczenia punktów
Szczegółowe kryteria i punktacja kandydatów na najem mieszkań komunalnych znajdują się w składanym wniosku mieszkaniowym. Punkty można uzyskać za siedmioletnie zamieszkiwanie na terenie gminy Polkowice, za czas oczekiwania na mieszkanie, za posiadanie dzieci na wychowaniu, za warunki zdrowotne. Punkty są również przyznawane za tak zwane przegęszczenie, brak kuchni czy brak łazienki w obecnie zamieszkiwanym lokalu. Łącznie można otrzymać ponad 50 punktów. Kandydat na najemcę lokalu czynszowego może również otrzymać ujemne punkty. Na obniżenie liczby punktów wpływa zadłużenie z tytułu używania lokalu czy fakt zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych, tj. uzyskanie tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego, czy wyzbycie się lokalu mieszkalnego w okresie pięciu lat poprzedzających datę wyznaczoną na weryfikację wniosków.
Zadłużeni mieszkańcy lokali komunalnych mogą odpracować zaległości czynszowe – w ciągu godziny 16 złotych. To duże wsparcie dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, ale jednocześnie starają się uregulować kwestie finansowe, by stopniowo zmniejszać zadłużenie. W ciągu jednego dnia gmina umożliwia odpracowanie zaległości maksymalnie 30 osobom. Są to głównie prace konserwacyjne i pielęgnacyjne, wykonywane na mieniu gminy, w szkołach, przedszkolach czy na terenach zielonych. Zainteresowani mogą zgłaszać się Wydziału Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych – Rynek 30 w Polkowicach, w godzinach pracy urzędu lub telefonicznie: 607 495 234. Osoba posiadająca zadłużenie z tytułu używania lokalu nie otrzyma przydziału lokalu z zasobów gminnych.
Jakie plany na przyszłość
Gmina posiada Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy. Na razie w ramach jego realizacji wykonano budynek wielorodzinny przy ul. Mickiewicza 1a. Do mieszkań wprowadzili się byli najemcy lokali w budynku przy ul. Dąbrowskiego 27.
– Pracujemy nad aktualizacją wieloletnich planów związanych z rozwojem mieszkalnictwa w naszej gminie. Musimy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie dotyczące obecnych i przyszłych potrzeb naszych mieszkańców. Czy planują budowę domu? Czy planują zakup większego mieszkania? Czy nasza młodzież wiąże swoją przyszłość z Polkowicami? Gmina posiada bank ziemi w Polkowicach Dolnych. Mamy zatem możliwości rozwoju. Musimy jednak pamiętać, że gmina nie jest deweloperem, tylko stwarza możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych swoich mieszkańców – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.
Gminny zespół ds. budownictwa mieszkaniowego, który powołał burmistrz, pracuje nad przygotowaniem rekomendacji dotyczących planów budowy i przebudowy budynków mieszkalnych w gminie Polkowice.
Harmonogram i tryb prac nad utworzeniem listy mieszkaniowej
21.10.-13.12.2024 r. – składanie wniosków o przydział lokalu mieszkalnego, w celu weryfikacji danych zgodnych ze swoją sytuacją mieszkaniową i rodzinną według stanu na dzień 30.09.2024 r.
16.12.2024 r. – 07.02.2025 r. – analiza przez urzędników prawidłowości złożonych wniosków i sporządzenie wykazu rodzin/osób w kolejności liczby punktów
10.02.-12.03.2025 r. – wywieszenie projektu listy mieszkaniowej na 2025 r., zgłaszanie uwag i wątpliwości do projektu listy
od 13.03.2025 r. – rozpatrywanie przez Społeczną Komisję Mieszkaniową uwag i wątpliwości do projektu listy na 2025 r.
do 31.03.2025 r. – wywieszenie listy mieszkaniowej na 2025 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS