A A+ A++

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym – poinformowała w środę kancelaria prezydenta. Przepisy przewidują m.in. implementację dyrektywy UE i szybsze wprowadzenie obowiązku rejestracji w SENT dla przewoźników spoza UE.

Prezydent podpisał nowelę ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym
fot. Flystock / / Shutterstock

Nowelizacja wdraża unijną dyrektywę, zgodnie z którą państwa członkowskie nie powinny móc ograniczać transportów drogowych na swoim terytorium pojazdom najmowanym przez przedsiębiorstwo mające siedzibę w innym państwie członkowskim, jeśli pojazd ten został zarejestrowany zgodnie z normami jednego z państw UE. Zobowiązuje także Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) do corocznego przekazywania Komisji Europejskiej danych dotyczących kontroli przewozów kabotażowych w poprzednim roku kalendarzowym.

Nowa ustawa wprowadza obowiązek rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (tzw. system SENT) dla przewoźników zagranicznych spoza UE, którzy wykonują międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy. Nowelizacja przyśpiesza wejście w życie tych przepisów. Pierwotnie miały obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku, a nowe zapisy zmieniają ten termin na 1 listopada 2024 r.

Jak wcześniej wskazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak, ustawa ma wzmocnić kontrolę przewoźników z państw trzecich i ograniczyć nieuczciwą konkurencję ze strony firm transportowych spoza UE, a tym samym wzmocnić pozycję rodzimej branży transportu drogowego.

Inne przepisy nowelizacji przewidują przedłużenie o trzy lata, do 31 sierpnia 2027 r. okresu przejściowego na spełnienie warunku posiadania akredytacji kuratora oświaty przez Ośrodek Szkolenia Kierowców oraz wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Ma to pozwolić na utrzymanie na dotychczasowym poziomie liczby podmiotów, które są uprawnione do prowadzenia kursów dla kandydatów na instruktorów nauki jazdy, prowadzenia warsztatów doskonalenia zawodowego dla instruktorów i wykładowców nauki jazdy, wydawania nieodpłatnie kart rowerowych, prowadzenia szkoleń kandydatów na kierowców w formie nauczania na odległość.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2024 r., z wyjątkiem przedłużenia okresu przejściowego dla Ośrodków Szkoleń Kierowców, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 1 września 2024 r. (PAP)

jls/ pad/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonecczanka oszukana na prawie 50 tysięcy złotych!
Następny artykułCzęstochowskie Informacje.: W Jurajskiej odbędzie się Jarmark Sztuki i Rękodzieła