W budynku Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku powstała wirtualna strzelnica. Będą z niej korzystali głównie uczniowie, którzy dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, mogą tu ćwiczyć umiejętności strzeleckie z wykorzystaniem różnych rodzajów broni treningowej, na różnych wirtualnych odległościach i z różnych postaw strzeleckich, w warunkach zbliżonych do naturalnych.
Uroczystego otwarcia strzelnicy z okazji Dnia Edukacji Narodowej dokonał: Starosta Powiatu Brzeskiego Andrzej Potępa wraz z Szefem Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Ireneusz OLENDER, przy udziale mjr Sławomira MORAWSKIEGO Szefa WCR Tarnów, Jerzego Woski dyrektora ZSTiB, Elżbiety Rysak radnej Rady Powiatu Brzeskiego, Beaty Mrówki pracownika Starostwa Powiatowego w Brzesku oraz Piotra Słowiaka przedstawiciela Rady Rodziców.
W programie edukacji dla bezpieczeństwa, który to przedmiot realizowany jest w klasie pierwszej są elementy strzelania. Złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu „Strzelnica powiecie” i pomimo to, że pierwsza strzelnica pojawiła się w Zespole Szkół w Czchowie nasz wniosek uzyskał rekomendacje, pozytywne rozstrzygnięcie. Otrzymaliśmy dofinansowanie na utworzenie strzelnicy wirtualnej w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku. W wyniku przeprowadzonego przetargu, całość wyposażenia i remontu, które są związane ze strzelnicą, opiewa na kwotę 228 706 złotych. Na strzelnicę otrzymaliśmy osiemdziesiąt procent dofinansowania z Ministerstwa Obrony Narodowej, czyli kwotę 182 964 złotych.
Wirtualna strzelnica to innowacyjne rozwiązanie, które nie tylko wspiera edukację młodzieży, ale także umożliwia rozwój umiejętności strzeleckich w bezpiecznych warunkach. Mam nadzieję, że ze strzelnicy będą mogły korzystać organizacje proobronne, mieszkańcy naszego regionu jak również uczniowie innych szkół – mówi Jerzy Soska, dyrektor ZSTiB w Brzesku.
Otwarcie strzelnicy było również okazją do organizacji turnieju strzeleckiego dla klas pierwszych.
Strzelnica wykorzystuje najnowsze technologie. To multimedialny, przenośny, strzelecki system szkolno-treningowy, który pozwala na naukę i doskonalenie umiejętności strzeleckich w wielu różnych aspektach. Wyposażona jest w bezprzewodowe, laserowe symulatory (repliki) broni, czterech karabinków i czterech pistoletów z funkcją wyzwalania strzału (posiadające po dwa magazynki), imitację odgłosu i zjawiska odrzutu, rozpoznawalność strzałów w ogniu pojedynczym i seryjnym.
Zadanie obejmowało wykonanie prac remontowych związanych z przygotowaniem pomieszczenia dla potrzeb wirtualnej strzelnicy oraz wyposażenie strzelnicy wirtualnej, spełniającej wymogi ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Konkursu Ofert „Strzelnica w powiecie 2023”.
Jak działa strzelnica?
Strzelnica umożliwia jednoczesne szkolenie od jednej do czterech osób, co sprawia, że jest doskonała zarówno dla indywidualnych uczniów, jak i grup.
Wirtualna strzelnica jest zaawansowanym symulatorem strzeleckim, który umożliwia trening strzelecki w kontrolowanych warunkach. Dzięki zaawansowanej technologii, użytkownicy mogą doskonalić swoje umiejętności strzeleckie, bez konieczności używania ostrej amunicji, co przekłada się na większe bezpieczeństwo i obniżenie kosztów treningu. Repliki broni, które działają na zasadzie blow-back, czyli mają odrzut podobny do prawdziwej broni, co zwiększa realizm.
System opiera się na obserwacji ekranu przez kamerę i detekcji miejsca odbicia światła lasera wyemitowanego z modułu zamontowanego na broni treningowej. Trafienia są analizowane przez odpowiednie moduły oprogramowania, co pozwala na precyzyjne określenie trafień i wyników.
—
foto: Maciej Mazur
IB / ZSTiB w Brzesku
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS