A A+ A++

Jako najbardziej optymalne technologie w dużych systemach ciepłowniczych PTEC wskazuje kogenerację (CHP) gazową, uzupełnianą w podszczytach przez OZE, a w szczytach przez ciepło z urządzeń Power to Heat jak kotły elektrodowe. Przejście CHP na gazy zdekarbonizowane nie będzie bowiem wymagało budowy źródeł od nowa.

Dla małych systemów PTEC wskazuje jako optymalne rozwiązanie CHP na gaz uzupełnioną kotłem ciepłowniczym na biomasę oraz gazowymi kotłami szczytowymi.

Jak podkreślał w czasie prezentacji raportu Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin, regulator obserwuje już w sektorze ciepłownictwa zwiększone nakłady inwestycyjne i wzrost udziału energii odnawialnej oraz zmniejszanie śladu węglowego. Zauważył, że w przyszłości sektor stanie się odbiorcą nadwyżek energii a więc i stabilizatorem systemu elektroenergetycznego. Nadrzędnym celem jest nie tylko dekarbonizacja sektora, ale zapewnienie akceptowalności społecznej, a więc i odpowiednich cen dla odbiorców – podkreślił Gawin.

Rynek ciepła na wzór rynku mocy?

PTEC rekomenduje w raporcie wprowadzenie mechanizmu wynagradzającego dyspozycyjność jednostek kluczowych z perspektywy bilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego; mechanizmu wsparcia operacyjnego do technologii Power to Heat, obrót gwarancjami pochodzenia ciepła z OZE na rynku szerszym niż obejmujący dany system ciepłowniczy i rozszerzenie gwarancji pochodzenia ciepła o ciepło odpadowe; możliwość współspalania RDF (paliwa z odpadów) i biomasy spełniającej kryteria zrównoważonego rozwoju; usprawnienie działania mechanizmu wsparcia dla jednostek CHP. Towarzystwo rekomenduje tez uproszczenie procedur administracyjnych.

W czasie dyskusji na temat raportu przedstawiciele spółek ciepłowniczych zwracali uwagę przede wszystkim na magazyny ciepła, także wytwarzanego w technologii Power to Heat. Magazyny ciepła w Poznaniu zwróciły się nam znacznie szybciej niż planowano – podkreślał wiceprezes Veolia w Polsce Krzysztof Zamasz. Według prezesa PGNiG Termika Andrzeja Gajewskiego znakomicie sprawdza się akumulator ciepła w stołecznej elektrociepłowni Siekierki, a w innej warszawskiej elektrociepłowni – na Żeraniu – powstaje największy w Europie akumulator. Power to Heat pozwala zagospodarować nadwyżki energii elektrycznej, ale tylko i wyłącznie dzięki magazynowaniu da się zagospodarować tę energię na dłużej, potrzebne są magazyny sezonowe, mo … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł28. Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego
Następny artykułRemis polskiej młodzieżówki z Niemcami po dramatycznym boju