rozwiń ›
Obowiązkowa rejestracja auta. Oto terminy
To nowe prawo, do którego nie każdy zdążył się jeszcze przyzwyczaić. Kierowcy, którzy kupili samochód mają obowiązek przerejestrować go w urzędzie. Wycieczka do wydziału komunikacji jest więc konieczna – i to nie jedna. Nie wystarczy zgłosić nabycia tak jak miało to miejsce wcześniej, a kto zapomni lub nie dopilnuje terminu, ten może zapłacić karę. Ile wynosi grzywna i jakich terminów należy dopilnować po zakupie samochodu?
Nowe prawo weszło w życie po tym, jak rząd przyjął ustawę dotyczącą ograniczania skutków kradzieży tożsamości. Z początkiem 2024 roku zaczęły obowiązywać zapisy, która na nowo wprowadziła obowiązek rejestracji pojazdu. Wcześniej w ciągu 30 dni wystarczało zgłosić nabycie pojazdu. Potrzebna była do tego umowa bądź faktura stanowiąca dokument zakupu, profil zaufany i 10 minut wolnego czasu. Teraz nie obędzie się jednak bez wychodzenia z domu. Każdy, kto kupił samochód po 1 stycznia 2024 musi ustawić się w kolejce “do okienka”, a po pewnym czasie złożyć jeszcze jedną wizytę w wydziale komunikacji.
Do tej pory było to konieczne jedynie w przypadku samochodów nowych i sprowadzonych z innego kraju Unii Europejskiej, a więc takich, dla których nie był wydany polski dowód rejestracyjny. Od 1 stycznia 2024 roku rejestracja jest konieczna dla każdego auta, motocykla czy skutera – również dla pojazdów z USA, Kanady, Japonii oraz Szwajcarii.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS