Przybywa pustostanów nieruchomości komercyjnych na rynkach regionalnych w budynkach starszych niż 10 lat – podał NBP w kwartalnym raporcie poświęconym sytuacji na rynku mieszkaniowym.
“Na największych 9. rynkach nieruchomości biurowych w II kw. 2024 r. stopy pustostanów nieznacznie spadły do ok. 14,4 proc. z 14,5 proc. w poprzednim kwartale. Przybywa pustostanów na rynkach regionalnych, w budynkach starszych niż 10 lat. Całkowita podaż powierzchni biurowej wyniosła 13 mln m kw. Zaobserwowano zróżnicowanie regionalne w zmianach stopy pustostanów” – napisano.
“W Warszawie wskaźnik ten nieznacznie spadł do 10,9 proc. (z 11 proc. w I kw.). Stopa pustostanów powierzchni biurowej zależy od wieku oraz, przede wszystkim, od lokalizacji biurowca. Rozwój pracy zdalnej pozwala najemcom na redukowanie wielkości wynajmowanej powierzchni i zamianę jej na powierzchnie położone w energooszczędnych i dobrze skomunikowanych biurowcach” – dodano.
Zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej na koniec II kw. 2024 r. wyniosły ok. 14,25 mln m kw., co przełożyło się na nasycenie 343 m kw./1000 mieszkańców.
Na koniec II kw. 2024 r. w budowie znajdowało się ok. 573 tys. m kw. 27 nowoczesnej powierzchni centrów handlowych. Inwestycje odbywają się na ogół w mniejszych miastach, zatem można – wg NBP – wnioskować, że inwestorzy traktują klasyczny rynek handlowy w największych aglomeracjach jako nasycony.
Indeks czynszów średnich i czynszów skorygowanych hedonicznie dla powierzchni handlowo-usługowych wzrósł dla trzech analizowanych miast, tj. Warszawy, Poznania i Trójmiasta, co wynikało z dalszego zwiększonego popytu na powierzchnie handlowe. Wzrosty czynszów transakcyjnych można zauważyć na większości rynków nieruchomości handlowych. (PAP Biznes)
tus/ asa/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS