Jest tylko sześciu konsultantów wojewódzkich w dziedzinie seksuologii – mówi dr Andrzej Depko, konsultant krajowy w tej specjalności. Nie ma chętnych? Ekspert wskazuje raczej na brak woli ze strony wojewodów, by takich konsultantów powołać.
Mazowieckie, łódzkie, kujawsko-pomorskie, dolnośląskie, zachodniopomorskie i śląskie – tam są konsultanci wojewódzcy w dziedzinie seksuologii. W pozostałych jedenastu – takich specjalistów nie ma. To nic nowego, ale w czasach, gdy tożsamość płciowa i określenie preferencji seksualnych stają się codziennością determinującą nawet miejsce w społeczeństwie, sprawa wydaje się priorytetowa. Jak podkreślają specjaliści seksuologii, życie seksualne dotyczy wszystkich, bez względu na wiek. Podlega ono zmianom w poszczególnych cyklach życia, wpływa na funkcjonowanie osoby w sferze psychicznej, zdrowia somatycznego i w sferze społecznej.
Jak Polka uprawia seks?
Czy seks jest ważny dla Polaków?
52 proc. Polek i Polaków deklaruje, że dobry seks jest dla nich bardzo ważny, a zadowolonych z niego jest 46 proc. – wynika z „Narodowego Raportu o Seksualności 2024”. Głównym powodem mniejszej satysfakcji z seksu jest zbyt mała liczba kontaktów seksualnych. 28 proc. ankietowanych wolałoby częściej uprawiać seks. Z „Narodowego Raportu o Seksualności 2024” wynika, że 19 proc. ankietowanych wcale nie prowadzi rozmów na temat seksu. Mimo to stajemy się coraz bardziej otwarci na rozmowy o seksie. Na potrzebę komunikacji i pozbywania się tabu w życiu seksualnym wskazuje 80 proc. badanych. O seksie najchętniej rozmawiamy z partnerem lub partnerką – wskazuje na to 60 proc. Polek i Polaków. Czasem idziemy do seksuologa, jeśli jest gdzie.
Seksualna emerytura Polaków
Polak idzie do seksuologa
Najczęściej do seksuologa umawiamy się prywatnie, bo taka porada jest wtedy łatwo dostępna. Na NFZ wybrać się do tego specjalisty nie jest łatwo. Jeśli mamy do szczęście, że w naszym województwie specjalista seksuolog przyjmuje w placówce, która ma podpisany kontrakt z NFZ, to mamy szanse na wizytę po 1-206 dniach. To zależy od województwa i placówki. Najwięcej takich miejsc jest w województwie mazowieckim, bo aż cztery. Wszystkie są w Warszawie. Czas oczekiwania do nich, według portalu swiatprzychodni.pl to od 12 do 168 dni. Dla porównania w śląskim, gdzie jest tego typu wizytę refundowaną przez NFZ czeka się ok. 206 dni. Bez kolejki, niemal z dnia na dzień można przyjść do seksuologa w województwie zachodniopomorskim. Są regiony, w których nie ma ani jednej placówki, w której seksuolog przyjmuje w ramach Funduszu. Tak jest np. w województwach podlaskim, opolskim, świętokrzyskim, lubuskim.
Po co nam konsultant seksuologii?
Skoro nie ma placówek, w których przyjmują seksuolodzy, nie ma też potrzeby powoływaniu konsultantów wojewódzkich w tej dziedzinie. Tak przynajmniej sugeruje dr Andrzej Depko.
– Wakaty są już od ładnych paru lat – mówi dr Depko. Wyjaśnia, że wojewodowie nie są zainteresowani tworzeniem stanowiska konsultanta wojewódzkiego w tej dziedzinie, bo, jak mówią – nie ma chętnych.
– Otrzymałem na przykład odpowiedź z województwa lubelskiego, że dziękują bardzo za moją inicjatywę i za zainteresowanie się zdrowiem seksualnym w województwie, ale nie są zainteresowani obsadzeniem wakatu – wyjaśnia braki w niektórych województwach dr Andrzej Depko. – Ich zdaniem z Wydziału Zdrowia nie ma żadnego lekarza zainteresowanego robieniem specjalizacji w dziedzinie seksuologii, no to nie ma sensu powoływać lekarza wojewódzkiego. Tymczasem ja wiem o co najmniej sześciu, którzy są chętni do robienia specjalizacji. Poza tym konsultant wojewódzki w dziedzinie seksuologii, to nie jest konsultant, który ma się opiekować specjalizantami. On ma organizować opiekę zdrowotną w zakresie zdrowia seksualnego na terenie województwa – dodaje dr Depko.
Jak Polak uprawia seks?
Czym zajmuje się seksuologia?
Zajmuje się podstawowymi problemami, dotyczącymi ludzkich potrzeb takich jak potrzeba kontaktu, intymności, wyrażania uczuć, przyjemności, czułości i miłości. Powody zgłoszenia się do seksuologa mogą być różne: może to być osłabienie libido (popędu seksualnego). Może to być jego wzmożenie. Czasem pojawiają się dolegliwości bólowe w trakcie stosunków. U mężczyzn mogą pojawiać się zaburzenia wzwodu, przyspieszenie lub opóźnienie wytrysku.
– To zdrowie związane w ogóle z funkcjonowaniem społeczeństwa. Z jednej strony mamy społeczeństwo, które się starzeje, a zatem siłą rzeczy mogą się pojawić różnego rodzaju dysfunkcje seksualne. Z drugiej strony mamy społeczeństwo starzejące się inaczej niż kiedyś. Wiele osób po 60. roku życia jest aktywnych zawodowo i społecznie. To są często osoby, które chcą nadal czerpać przyjemność z więzi seksualnej. Pojawią się też dysfunkcje typowe dla starszych osób już u młodych. Potrzeba tu lekarzy, którzy potrafią pomóc – wyjaśnia dr Depko.
Rozwiązania w kwestii przestępczości seksualnej
Konsultant krajowy podkreśla, że konsultant wojewódzki nie zajmuje się tylko zdrowiem intymnym zainteresowanych pacjentów. Do jego zadań należy również szukanie rozwiązań, związanych np. z przestępczością seksualną, z opieką nad sprawcami i rozwijanie opieki dla ofiar.
– Jeżeli nie ma w danym województwie takiego dedykowanego ośrodka, którym ktoś by się zajął i zacząłby tworzyć takie podstawowe miejsca dla tego typu opieki, to możemy sobie zadać pytanie, dlaczego jest takie, a nie inne podejście. Nie chcę komentować – powiedział dr Depko.
Co robią konsultanci wojewódzcy?
Do zadań konsultantów wojewódzkich należy:
– wydawanie opinii (na prośbę wojewody), czy dany podmiot leczniczy spełnia wymagania, by móc udzielać świadczeń zdrowotnych w konkretnej dziedzinie medycyny
– składanie wniosków do okręgowych samorządów zawodowych o skontrolowanie, czy osoby wykonujące dany zawód medyczny rzetelnie wypełniają obowiązki
– opiniowanie, czy dana jednostka może zostać wpisana na prowadzoną przez ministra zdrowia listę jednostek, które mogą prowadzić specjalizacje lekarzy, dentystów, pielęgniarek i przedstawicieli innych zawodów medycznych
– kontrolowanie i wydawanie opinii, czy jednostki prowadzące staże podyplomowe lekarzy i dentystów spełniają niezbędne wymagania
– kontrolowanie i ocenianie sposobu realizacji stażu lub specjalizacji oraz poziomu świadczeń zdrowotnych udzielanych przez osoby wykonujące zawód medyczny zatrudnione w danym podmiocie leczniczym.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS