A A+ A++

Kolejność ustawowa dziedziczenia: Czy przepisy zawierają teściów, synową lub zięcia?

Jak jednak wygląda dziedziczenie przez teściów, zięcia lub synową w przypadku kolejności ustawowej, jeżeli nie został sporządzony testament? W tym przypadku o tym, kto dziedziczy, decyduje Kodeks cywilny.

Stanowi on, że w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci oraz małżonek spadkodawcy. Jeśli dzieci nie dożywają otwarcia spadku, wówczas przypada on ich dzieciom, a także odpowiednio dalszym zstępnym. Następnie do spadku powołani się w przypadku braku zstępnych osoby zmarłej – jej rodzice. Jeśli spadkodawca nie ma dzieci ani małżonka, to rodzicom przypada cały spadek, a jeśli jedno z rodziców nie dożyje otwarcia spadku, wówczas jego udział spadkowy dziedziczą zstępni, czyli rodzeństwo spadkodawcy. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa nie dożyje otwarcia spadku, udział spadkowy przypada jego zstępnym. W przypadku braku małżonka spadkodawcy oraz innych krewnych, to ustawowo dziedziczą wówczas dzieci małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło otwarcia spadku. Natomiast w razie braku małżonka, zstępnych, rodziców, rodzeństwa oraz wstępnych, dziedziczyć mogą także dziadkowie spadkodawcy (lub ich zstępni, jeśli któreś z nich nie dożyło otwarcia spadku). Po osobach przysposabiających dziedziczą osoby przysposobione.

Jeżeli żadna osoba z wymienionych nie występuje, spadkodawca nie ma małżonka, krewnych i dzieci małżonka, to wówczas jego majątek dziedziczy gmina ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce lub Skarb Państwa, jeśli nie da się ustalić miejsca zamieszkania bądź znajdowało się ono za granicą.

Czytaj więcej

Jak więc wskazują powyższe przepisy, teściowie, zięć oraz syno … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiasto planuje podwyżkę podatków od nieruchomości w 2025 roku. „Niższe i mniej odczuwalne dla mieszkańców”
Następny artykułPolaków leczą przemęczeni starcy