A A+ A++

Co 15 minut jedna kobieta w Polsce doświadcza poronienia. Rodzicom, którzy doświadczyli poronienia lub porodu martwego dziecka przysługuje prawo do pochówku, zasiłku pogrzebowego, skróconego urlopu macierzyńskiego i urlopu okolicznościowego. To od rodziców zależy, czy zdecydują się na skorzystanie z uprawnień. 15 października to Dzień Dziecka Utraconego.

Warto podkreślić, że decyzja odnośnie skorzystania, przez rodziców po stracie, z przysługujących im praw, należy wyłącznie do nich. Jest to ich uprawnienie, a nie obowiązek. 

Mamo dziecka utraconego, nie musisz być z tym sama

Obowiązek poinformowania o uprawnieniach po poronieniu, martwym porodzie

Jak podaje Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego, w poradniku dla kadry medycznej oddziałów ginekologiczno-położniczych, zgodnie ze standardami organizacyjnymi opieki okołoporodowej kobiecie znajdującej się w sytuacji szczególnej, jaką jest poronienie lub martwe urodzenie, personel medyczny udziela wyczerpujących informacji na temat obowiązującego stanu prawnego, w szczególności wynikającego z przepisów o aktach stanu cywilnego, zabezpieczenia społecznego i prawa pracy dotyczącego sytuacji, w jakiej kobieta się znalazła, jak również o możliwości pochówku. 

Jakie prawa przysługują po poronieniu, martwym porodzie?

W przypadku, gdy rodzice chcą skorzystać z przysługujących im praw, w jaki sposób mogą to zrobić? Przede wszystkim należy pamiętać, że w celu skorzystania z większości uprawnień, konieczne jest ustalenie płci dziecka, jeśli do poronienia doszło na wczesnym etapie.

Poronienie, poród martwego dziecka a prawo do zarejestrowania w UCK

Żeby móc zarejestrować dziecko w USC rodzice muszą posiadać kartę martwego urodzenia, która zostaje wydana, wyłącznie jeśli znana jest płeć dziecka. Co w przypadku, gdy do poronienia dochodzi na wczesnym etapie ciąży? Wówczas niezbędne jest przeprowadzenie badania genetycznego w celu ustalenia płci dziecka. Jeśli do poronienia dochodzi w szpitalu, konieczne jest poinformowanie personelu szpitala o chęci rejestracji dziecka w USC, aby personel medyczny mógł zabezpieczyć materiał do badania genetycznego w celu ustalenia płci (badanie nie jest refundowane przez NFZ, rodzice wykonują badanie we własnym zakresie, a jego koszt to ok. 400 zł). 

– Gdy do poronienia dochodzi w domu i materiał genetyczny do badania zostanie samodzielnie zabezpieczony przez rodziców, wskazane jest by zgłosić się do szpitala niezwłocznie po poronieniu i poinformować o tym, że będą przeprowadzane badania w celu ustalenia płci dziecka

– mówi Agata Iwanow, radca prawny oraz prezeska Fundacji Ernesta.

Fundacja przygotowała także materiał edukacyjny o tym, jak wygląda pobranie materiału genetycznego do badania:

 Po ustaleniu płci to właśnie szpital, do którego zgłosi się kobieta po poronieniu w domu, wydaje kartę martwego urodzenia, która jest niezbędna do rejestracji w USC. 

Jeżeli dziecko urodziło się martwe, szpital wydaje kartę martwego urodzenia, którą następnie w ciągu 1 dnia przekazuje do Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego ze względu na siedzibę szpitala. Personel szpitala może również wydać kartę martwego urodzenia rodzicom dziecka. W takim przypadku rodzice w terminie 3 dni (od daty uzyskania karty martwego urodzenia) zobowiązani są dostarczyć kartę do Urzędu Stanu Cywilnego.

Po zarejestrowaniu dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymuje się akt urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu. Otrzymanie z Urzędu Stanu Cywilnego aktu urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu umożliwia matce skorzystanie ze skróconego urlopu macierzyńskiego, ojcu zaś skorzystanie z urlopu okolicznościowego. Wówczas rodzice mają również możliwość złożenia wniosku do ZUS o wypłatę zasiłku pogrzebowego, po dokonaniu pochówku dziecka.

31% pacjentek przyznało, że personel medyczny traktował je w sposób przedmiotowy
31% pacjentek przyznało, że personel medyczny traktował je w sposób przedmiotowy

Prawo do urlopu macierzyńskiego/okolicznościowego

Posiadając akt urodzenia dziecka z adnotacją o martwym urodzeniu, uzyskany z Urzędu Stanu Cywilnego, kobieta po stracie, jeśli jest zatrudniona na umowie o pracę, ma prawo do złożenia wniosku o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego, który przysługuje w wymiarze 8 tygodni (56 dni) i jest 100% płatny. A jakie prawa w zakresie urlopu ma ojciec po stracie? Urlop okolicznościowy zarówno z tytułu urodzenia się dziecka, a także śmierci i pogrzebu przysługuje obojgu rodzicom w wymiarze 2 dni z każdego z tytułów (czyli 2 dni z tytułu urodzenia i 2 dni z tytułu śmierci i pogrzebu). Należy jednak pamiętać, że urlop okolicznościowy nie przysługuje matce, jeżeli przebywa po poronieniu lub martwym urodzeniu na urlopie macierzyńskim. W takim przypadku urlop okolicznościowy może być wykorzystany jedynie przez ojca dziecka. Podstawą udzielenia urlopów okolicznościowych jest przedstawienie pracodawcy pisemnego wniosku wraz z dokumentem potwierdzającym wydarzenie, w związku z którym urlop ma być udzielony, czyli aktem urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu. 

Prawo do pochówku i zasiłku pogrzebowego

Jeśli rodzice posiadają akt urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu możliwe jest dokonanie pochówku dziecka oraz skorzystanie z zasiłku pogrzebowego. W tym celu konieczne jest ustalenie szczegółów pochówku z zarządcą wybranego przez rodziców cmentarza oraz zakładem pogrzebowym. W tym celu należy przedstawić akt urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu. W przypadku dokonania pochówku dziecka na podstawie aktu urodzenia uzyskanego po rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, możliwe jest złożenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosku o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek ten wypłacany jest po zorganizowaniu pogrzebu. Wysokość zasiłku wynosi 4.000 zł, niezależnie od wysokości poniesionych przez rodziców dziecka kosztów. Co istotne, wniosek o wypłatę zasiłku powinien zostać złożony w terminie 12 miesięcy od daty poronienia lub martwego urodzenia. Do ZUS składa się nie tylko wniosek, ale także paragony i faktury, potwierdzające poniesione na pogrzeb kwoty.

Rodzice, którzy nie dokonają rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego również mogą pochować dziecko we własnym zakresie na podstawie karty zgonu wypełnionej w części przeznaczonej dla administracji cmentarza. Wówczas jednak, gdy nie dokonają rejestracji w USC, nie przysługuje im prawo do zasiłku pogrzebowego

– mówi Agata Iwanow, z Fundacji Ernesta

Rodzice mają także prawo rezygnacji z organizacji pochówku, wtedy podpisują zgodę na dokonanie pochówku zorganizowanego przez szpital, również w tym wypadku nie przysługuje im prawo do zasiłku pogrzebowego.

Wsparcie informacyjne, prawne i psychologiczne dla osób po stracie

Od przeszło czterech lat Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego udziela bezpłatnego wsparcia informacyjnego, prawnego i psychologicznego zarówno kobietom, które doświadczyły trudnej sytuacji okołoporodowej, jak i ich bliskim. Więcej informacji o wsparciu Fundacji Ernesta znajduje się na stronie: www.fundacjaernesta.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolscy piłkarze zmażą plamę po meczu z Portugalią? Dziś grają z Chorwacją
Następny artykułSzpitale czekają na reformę, pacjenci na zniesienie limitów