A A+ A++

221,7 mld złotych – tyle środków planuje przeznaczyć rząd na ochronę zdrowia w 2025 roku. Pół miliarda z tej kwoty zostanie przekierowanych na funkcjonowanie programu In vitro. Podczas pierwszego czytania projektu budżetu na przyszły rok Minister Finansów podkreślił, że w ustawie tej zabezpieczono również 4 mld złotych na obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Ile środków z budżetu państwa trafi do ochrony zdrowia w 2025 roku?

– W 2025 roku na opiekę zdrowotną przeznaczymy 221,7 mld złotych. To wzrost o 30 mld w porównaniu do 2024 – powiedział podczas pierwszego czytania ustawy budżetowej Minister Finansów, Andrzej Domański.

222 mld zł na zdrowie w 2025 roku. Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej

Dodał, że w budżecie zostało zabezpieczonych 0,5 mld złotych na finansowanie programu In vitro, a także 4 mld złotych na realizację zobowiązania wpisanego w umowie koalicyjnej, czyli obniżkę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

Rusza rządowy program in vitro
Rusza rządowy program in vitro

– Budżet, który przedstawiam, jest wyrazem realizacji celów społecznych i gospodarczych rządzącej koalicji, których wymiar jest jednak o wiele dłuższy niż tylko jeden rok budżetowy. W tym miejscu chciałbym dziś, raz jeszcze, potwierdzić, że w budżecie zabezpieczono 4 mld złotych na realizacji zobowiązania polegającego na obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. W pierwszym kroku skierowaliśmy do prac projekt likwidacji składki zdrowotnej od sprzedaży aktywów trwałych – mówił minister Andrzej Domański.

Składka zdrowotna 2025. Jest porozumienie z MF
Składka zdrowotna 2025. Jest porozumienie z MF

Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców w 2025 roku możliwe?

O tym, że rząd zamierza zabezpieczyć w budżecie 4 mld złotych na obniżenie składki zdrowotnej mówiło się już od dawna. Długo jednak pieniądze te mogą zostać zamrożone z uwagi na dalej panujący impas w tej sprawie. Przypomnijmy, że dotychczas, poza projektem resortów zdrowia i finansów, 3 partie wchodzące w skład koalicji rządowej złożyły odrębne projekty dotyczące zmian w składce zdrowotnej, a niedawno przedstawienie kolejnej propozycji zapowiedziała partia Szymona Hołowni

– Polska 2050 zgłosi ustawę o obniżce składki dla przedsiębiorców, która to propozycja mieści się w limicie 4 mld złotych zadeklarowanych w lipcu tego roku przez ministra Domańskiego. Przypomnę, że jest to zobowiązanie koalicji 15 października, mam więc z tego miejsca apel do wszystkich o wspólne prace nad tą ustawą tak, aby weszła ona w życie w przyszłym roku – mówił podczas posiedzenia Sejmu Ryszard Petru, poseł Polski2050. Szanowni Państwo musimy zerwać z tym, co wprowadził do polskiej przedsiębiorczości Polski Ład, bo on najbardziej utrudnił życie właśnie przedsiębiorcom. Dlatego apeluję z tego miejsca o dobrą współpracę ponad podziałami całej izby – dodał.

Na słowa te w dosyć ostrym tonie zareagował poseł partii Razem – Adrian Zandberg.

– Panie pośle Petru – mamy dzisiaj olbrzymie problemy w publicznej ochronie zdrowia. Brakuje dwudziestu kilku miliardów zdrowia, aby utrzymać obecny, skądinąd niezadowalający, poziom usług zdrowotnych. A Pan chce z tego publicznego systemu ochrony zdrowia wyjąć kolejne miliardy na prezenty dla osób najzamożniejszych w Polsce? Przecież to jest po prostu nieodpowiedzialne.

Warto jednak przypomnieć, że partia Razem nie weszła w skład rządu (z własnego wyboru), dlatego też ich pozycja w dyskusji o zmianach w składce zdrowotnej jest słaba. Wydaje się jednak, że niedługo nawet zdanie partii, które są w koalicji rządzącej, może okazać się nieistotne w tej dyskusji, z uwagi na potencjalną chcę współpracy PiS-u i Konfederacji z Polską2050 nad ich projektem. Pisaliśmy o tym tutaj:

Hołownia dogada się z PiS i Konfederacją ws. składki zdrowotnej?
Hołownia dogada się z PiS i Konfederacją ws. składki zdrowotnej?

Na jakie zmiany w ochronie zdrowia w 2025 roku rząd zabezpieczył środki w budżecie państwa?

Kształcenie lekarzy

Podczas sejmowej dyskusji w 1. czytaniu nad projektem ustawy budżetowej Patryk Wicher, poseł PiS, dopytywał o zabezpieczone środki w przyszłorocznym budżecie na kształcenie lekarzy.

– Kiedy będzie jakiś program dokapitalizowania kierunków lekarskich, wzmocnienia ich pozycji choćby w budowanie infrastruktury? Jakie to będą kwoty?

Jak poinformował Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia, w ustawie budżetowej przewidziane są na 2025 roku subwencje w wysokości 3 mld złotych dla uczelni medycznych. Dodał, że jest to 120 mln złotych więcej niż w tym roku.

– Co jest bardzo istotne – zaplanowany jest wydatek 3,1 mld zł na modernizację i doposażenie uczelni medycznych. Są to środki z KPO, więc nie bezpośrednio w jednym roku, ale takie kwoty są dla uczelni medycznych możliwe do osiągnięcia, więc mam nadzieję, że te wszystkie pieniądze zostaną w odpowiedni sposób zagospodarowane – mówił Wojciech Konieczny.

Wiceminister zdrowia przekazał również, że 5,8 mld złotych z budżetu zostanie przekazanych na szkolenie rezydentów. Podkreślił, że jest to największa kwota, jaka do tej pory była przeznaczona na ten cel. Pozwoli ona zapewnić szkolenie dla 9 300 rezydentów.

Co z polskim sektorem farmaceutycznym?

Poseł Patryk Wicher dopytywał również o nakłady na sektor farmaceutyczny. Do tej kwestii przedstawiciel resortu zdrowia się nie odniósł.

– Z KPO usunęliście państwo prowizje i inwestycje w sektor farmaceutyczny, czyli tak zwaną produkcję substancji czynnych (API), a dziś wiemy, że brakuje w polskich szpitalach podstawowych podstawowej substancji, czyli soli fizjologicznej. No wstyd i hańba. Może pora zbudować w Polsce osobną linię produkcyjną, żebyśmy sami produkowali tak podstawowy element ratowania zdrowia i życia ludzkiego, a więc pora może na to też przewidzieć też środki. Panie Ministrze, niech Pan zadba o zdrowie Polaków – apelował Patryk Wicher.

Restrukturyzacja szpitali 

Często podnoszonym tematem podczas kończącego się już tygodnia sejmowego jest kwestia zadłużenia szpitali powiatowych i ich restrukturyzacji. O to, czy środki na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie na 2025 rok, pytał Michał Pyrzyk, poseł PSL.

– Coraz więcej szpitali powiatowych ma kłopoty finansowe przejawiające się i w rosnącym zadłużeniu, i w rosnących zobowiązaniach wymagalnych. Przysparza to wielu kłopotów organom założycielskim, ale przede wszystkim wzbudza pewien niepokój wśród lokalnych społeczności w kontekście dostępności usług zdrowotnych w przyszłości. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało już przed wakacjami opracowanie kompleksowych rozwiązań w zakresie restrukturyzacji i zadłużenia szpitali powiatowych. Czy ten zapowiadany program znalazł może już swoje odzwierciedlenie w zapowiadanym na 2025 roku budżecie państwa? 

Wiceminister Wojciech Konieczny wskazał, że reformę w tym zakresie opracował specjalnie do tego powołany zespół w Ministerstwie Zdrowia. Wyjaśnił, że nie polega jednak ona na przyznawaniu dodatkowych środków szpitalom.

– To jest zupełnie inna filozofia – oparta na przeniesieniu części świadczeń ze szpitali do ambulatoriów, do dziennej pomocy. To, co dzisiaj oferuje nowoczesna medycyna, właśnie w tym kierunku idzie i tak to ma być realizowane. Jednocześnie chciałbym zwrócić uwagę, że szpitale powiatowe oczywiście są w bardzo trudnej sytuacji. Na koniec pierwszego kwartału tego roku wiemy, że były zadłużone na 222 mld zł, a w 2015 roku były zadłużone na 10,5, miliarda złotych, więc ten wzrost ostatnio nastąpił bardzo duży – mówił Wojciech Konieczny.

Niektóre szpitale ograniczają przyjęcia pacjentów - powodem rozliczenia z NFZ?
Niektóre szpitale ograniczają przyjęcia pacjentów – powodem rozliczenia z NFZ?

Zwiększona dotacja dla NFZ

W dyskusji nad ustawą budżetową poruszono również temat dotacji budżetowej dla NFZ-u. Jak poinformował wiceminister zdrowia, w budżecie na 2025 roku zaplanowano jej zwiększenie.

– W  tym budżecie jest zaplanowane 18 mld dotacji budżetowej dla NFZ-u. W bieżącym roku było to 9 mld, więc zwiększamy dotacje o 9 mld, aby uzupełnić te braki, które powstały w wyniku przeniesienia tej dotacji do bezpośrednio do obowiązków NFZ-u ze składek – wytłumaczył Wojciech Konieczny.

Przedstawiciel resortu zdrowia przypomniał, że za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości ta dotacja, wówczas w wysokości 13 mld złotych, została wycofana.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWisła Płock nie wpuści kibiców Wisły Kraków na trybuny w czasie meczu obu drużyn
Następny artykułObwieszczenie 102/2024