A A+ A++

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki. Przed uczelnią katolicką stoją duże wyzwania, o których mówił abp Józef Kupny.

Oficjalną akademię poprzedziła Msza święta w archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela w intencji kadry oraz studentów. Przewodniczył jej metropolita wrocławski abp Józef Kupny, wielki kanclerz PWT i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Przy ołtarzu modlili się także: biskup świdnicki Marek Mendyk, biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskupi pomocniczy wrocławscy: Jacek Kiciński CMF oraz Maciej Małyga, biskup pomocniczy świdnicki Adam Bałabuch, biskup senior świdnicki Ignacy Dec oraz biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego Włodzimierz Juszczak.

– Jesteśmy na drodze przygotowań do przekształcenia naszego wydziału w akademię. W grudniu udaję się w tej sprawie do Rzymu. Myślę, że to się uda. Cieszą mnie wszystkie osiągnięcia uczelni, bo one stabilizują naszą pozycję w świecie naukowym. Dziękuję pracownikom naukowym za ich wytężony trud. Gratuluję studentom, którzy na PWT rozpoczynają naukę. Bądźcie pięknymi ambasadorami tych wartości, które są przekazywane na uczelni. Potrzebujemy w ojczyźnie ludzi młodych i prężnych. Życzę wszystkim światła Ducha Świętego – przemawiał abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

W homilii bp Ignacy Dec wyjaśnił, że wspólnota akademicka zajmująca się refleksją intelektualną nad Bożym objawieniem stawia sobie pytanie: na co mamy się nawracać?

– W oparciu o Pismo Święte i tradycję chrześcijańską odpowiemy, że powinniśmy się ciągle nawracać na prawdę Ewangelii – wskazywał bp Dec.

Podkreślił, że katolicy są w szczególności powołani, aby prawdę poznawać, głosić ją, bronić jej oraz prawdy się domagać.

– Poznawanie prawdy jest szczególnym zadaniem każdej uczelni, ponieważ to naczelna wartość w dziedzinie ludzkiego poznania. Ona czyni człowieka bardziej wolnym i mobilizuje go do twórczego działania. Prawda znajduje się u podstaw wszelkich wartości. Inspiruje i wytycza drogę do prawdziwej miłości – stwierdził biskup senior diecezji świdnickiej.

Wyjaśnił, że na uczelniach przedłużamy długą, bo trwającą już ponad 2,5 tys. lat, tradycję nauki europejskiej jako metodycznego, systematycznego i krytycznego poznania. Refleksja naukowa PWT ma jednak specyficzny charakter. Jest to refleksja filozoficzno-teologiczna. Odwołuje się do przesłanek objawionych. Na warsztacie naukowym znajduje się dzieło zbawcze Boga – Jezus Chrystus, który objawił się nam jako głowa odnowionej ludzkości.

Człowiek jest ojczyzną Boga, jak mawiał filozof Roman Brandstaetter. Takiej prawdy o człowieku nie może odkryć w swoim laboratorium ani fizyk, ani chemik, ani w swoich teoretycznych dociekaniach rasowy filozof.

– Wobec bezsilności i niekompetencji nauk przyrodniczych i technologicznych w dziedzinie rozstrzygnięcia zawsze aktualnych egzystencjalnych pytań, teologia jawi się jako typ wiedzy ciągle nam potrzebny. Oparta na Biblii i obiektywnej klasycznej filozofii wywodzi najpełniejszą prawdę o Bogu i człowieku. Teologia pozostaje nadal wiodącą wiedzą, mającą kolosalne znaczenie praktyczne dla życia jednostek i narodu. – przekonywał bp Dec.

Jego zdaniem, Papieski Wydział Teologiczny, podejmujący refleksję teologiczną, jest dzisiaj bardzo potrzebny Kościołowi dolnośląskiemu, dla naszego narodu, który chce się karmić nie tylko chlebem, ale i prawdą, gdyż ona niesie wyzwolenie. Uczelnia katolicka ma więc z czym stanąć przed człowiekiem. Ma mu wiele do powiedzenia i do zaoferowania.

Zaznaczył, że w studiach teologicznych istnieje wielka potrzeba, by dopełniać mowę o Bogu mową do Boga, czyli modlitwą. To Duch Święty może otworzyć człowiekowi oczy szerzej na prawdę. To nasze zadanie – zdobywanie wiedzy teologicznej w atmosferze modlitwy.

– Kościół nie potrzebuje techników, którzy powtarzają utarte slogany, ale potrzebuje artystów – duchowych inżynierów do owocnego głoszenia prawdy.  Nie możemy milczeć, gdy prawda jest deptana i zwalczana. Mamy dzisiaj takich chrześcijan, a także pasterzy, którzy powtarzają, iż prawda się sama obroni. Św. Leon Wielki mówił: „Pasterz niech będzie roztropny w milczeniu, a pożyteczny w mówieniu. Nie powinien rozgłaszać tego, o czym należałoby milczeć ani zamilczać tego, co się powinno powiedzieć. […] Nieroztropne milczenie pozostawia w błędzie tych, którzy mogliby poznać prawdę – cytował bp Dec.

Jak oświadczył, uczelnia teologiczna funkcjonuje dziś w trudnym klimacie walki z Kościołem, w czasie zwiększonej siły nagłaśniania fałszywych i utopijnych ideologii. – Czyńmy prawdę w miłości na chwałę Trójcy Przenajświętszej i pożytek ludzi – podsumował kaznodzieja.

Po Eucharystii odbyła się uroczysta akademia inaugurująca kolejny rok nauki na Papieskim Wydziale Teologicznym.

Ks. prof. Sławomir Stasiak poinformował, że uczelnia podjęła działania w ramach ewaluacji. Będzie bronić kategorię A+.

– Dzięki inspiracji abp. Józefa Kupnego jesteśmy po dwóch etapach powołania nowego wydziału naszej uczelni – wydziału nauk społecznych. Za nami już realizacja programu operacyjnego „Papieski Wydział Teologiczny uczelnią równych szans”. Został wdrożony w pełni uniwersytecki system obsługi studenta (USOS). Realizujemy także kilka grantów zewnętrznych. Przed nami racjonalizacja zatrudnienia na obu prowadzonych przez nas kierunkach studiów, racjonalizacja zarządzania budynkiem biblioteki PWT. Trwa proces pozyskiwania kilku grantów zewnętrznych. Za nami pierwsze rozmowy z zarządem fundacji Obserwatorium Społeczne, by skonsolidować działania i poszerzyć ofertę dydaktyczną obu instytucji – zapowiedział rektor PWT.

List gratulacyjny wystosował prezydent Andrzej Duda. „Cieszę się, że tu, we Wrocławiu, rozwija się prężnie ośrodek studiów humanistycznych, którego studenci wnoszą ważny wkład w naukę polską” – napisał prezydent.

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu to uczelnia, której historia oficjalnie zaczęła się ponad 300 lat temu, w 1702 r., wraz z powstaniem Akademii Leopoldyńskiej.

PTW posiada trzy główne odniesienia historyczne. Najstarsze z nich sięga średniowiecza i jest związane ze szkołą katedralną we Wrocławiu oraz z innymi szkołami parafialnymi i klasztornymi funkcjonującymi w większych miastach Dolnego Śląska. Drugie historyczne odniesienie wiąże się z rokiem 1565, kiedy ruszyło we Wrocławiu seminarium duchowne. Trzecie odniesienie ma natomiast związek z powołaniem we Wrocławiu w 1702 r. Akademii Leopoldyńskiej, którą przekształcono w 1811 r. w Uniwersytet Wrocławski. Teologia znalazła się od początku w strukturach tychże uczelni.

Po drugiej wojnie światowej akademicka teologia nie mogąc pozostać w strukturze odrodzonego uniwersytetu, kontynuowana była najpierw w murach Wyższego Seminarium Duchownego, a potem w Papieskim Wydziale (Fakultecie) Teologicznym.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEnnaoui potrzebuje zmiany. Ogłosiła decyzję
Następny artykułPora zastrzec numer PESEL. Rośnie liczba wyłudzeń kredytów