Ryby wysuwają się na prowadzenie. Tłuszcze, które leczą
Jednym z najlepszych wyborów żywieniowych podczas chorób, zwyrodnień stawów, są ryby, zwłaszcza te określane jako tłuste. To właśnie one są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które mają silne działanie przeciwzapalne.
Zobacz również:
Hamują one produkcję związków prozapalnych, takich jak prostaglandyny i cytokiny, które przyczyniają się do nasilenia stanu zapalnego w stawach. Regularne spożywanie ryb bogatych w te kwasy tłuszczowe może zmniejszać objawy zapalenia stawów, takie jak ból i sztywność.
Dieta bogata w ryby takie jak łosoś, makrela, czy sardynki, może zmniejszać ból i sztywność stawów, co przynosi osobom chorującym niezwykłą ulgę.
Jeżeli mowa o tłuszczach, to trudno nie wspomnieć także o tych pochodzenia roślinnego. Oliwa z oliwek, zwłaszcza ta z pierwszego tłoczenia, zawiera kwas oleinowy oraz polifenole, które mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
Dodatkową zaletą jest także zawartość związku chemicznego, jakim jest oleokantal. Badania wykazały, że działają one podobnie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, często stosowane przy chorobach stawów. Sprawia to, że oliwa jest cennym składnikiem diety w redukcji stanu zapalnego i ochronie stawów przed dalszym uszkodzeniem.
Imbir i owoce jagodowe. Co je łączy w walce o zdrowe stawy?
Imbir najczęściej kojarzony jest jako naturalny środek stosowany jesienią i zimą, by wspomóc nasz organizm i jego odporność. Jest jednak także naturalnym środkiem przeciwzapalnym, który zawiera substancje takie jak gingerol i shogaol.
Te związki działają podobnie do leków przeciwzapalnych, zmniejszając produkcję substancji prozapalnych w organizmie. Regularne spożywanie imbiru może przynosić ulgę w bólach stawów spowodowanych zapaleniem.
W walce z przeziębieniem ważna jest także witamina C, a ją zawierają owoce jagodowe takie jak borówki, maliny i truskawki. Na wespół z imbirem często polecane są także osobom zmagającym się nie tylko z przeziębieniem, ale też z chorymi stawami.
Jagody są bogate w antyoksydanty, zwłaszcza antocyjany, które mają silne właściwości przeciwzapalne. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C oraz związków fenolowych, jagody pomagają chronić chrząstkę stawową przed uszkodzeniem oraz wspomagają redukcję stresu oksydacyjnego, który nasila stany zapalne w stawach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS