Fundacja StwardnienieRozsiane.Info serdecznie zaprasza mieszkańców Gdyni na bezpłatne warsztaty poświęcone niewidocznym niepełnosprawnościom. Spotkanie odbędzie się 24 października (czwartek) w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27-31).
Projekt „(Nie)widzialni” realizowany przez Fundację StwardnienieRozsiane.Info ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzeby osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami. Celem projektu jest zmiana sposobu, w jaki społeczeństwo postrzega niewidoczne niepełnosprawności. „(Nie)widzialni” to nie tylko kwestia stanu zdrowia, ale także zrozumienia i empatii.
Niewidoczne niepełnosprawności mogą wynikać z wielu różnych przyczyn: chorób przewlekłych, zaburzeń neurorozwojowych, efektów leczenia czy stanu zdrowia po wypadkach. Ich wpływ na codzienne życie może być ogromny, mimo że nie widać ich na pierwszy rzut oka. Z tego powodu wiele osób, które doświadczają niewidocznych niepełnosprawności, spotyka się z brakiem zrozumienia – zarówno w pracy, jak i wśród znajomych, a nawet w rodzinie.
Statystyki nie pozostawiają wątpliwości. W Polsce mieszka nawet 7 milionów osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, z czego aż 80% to właśnie niepełnosprawności niewidoczne. Często dzieje się tak, że gdy osoby z niewidocznymi niepełnosprawnościami proszą o pomoc lub mają problemy z wykonaniem codziennych czynności, to ich otoczenie nie rozumie tych sytuacji i reaguje niezrozumieniem lub nawet wrogością. Właśnie dlatego, że danej niepełnosprawności nie widać.
Niewidoczne niepełnosprawności wciąż są zbyt mało rozumiane i przez to „niewidzialne” w naszym społeczeństwie. Często brakuje wiedzy i świadomości, że niepełnosprawność, której nie widać, może znacząco wpływać na życie. Mam nadzieję, że dzięki projektowi „(Nie)widzialni” uda nam się zmienić ten stan rzeczy. Cieszy mnie, że dzięki wsparciu finansowemu gdyńskiego samorządu możemy kontynuować naszą działalność i organizować kolejne warsztaty – mówi Monika Łada, prezeska Fundacji StwardnienieRozsiane.Info.
Fundacja StwadnienieRozsiane.Info kontynuuje projekt „(Nie)widzialni”, tym razem w Gdyni, gdzie odbędą się warsztaty dla mieszkańców. Pomagają one zrozumieć m.in.:
- Jakie mogą być przyczyny niewidocznych niepełnosprawności.
- Jakie są codzienne wyzwania osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami.
- Czy i dlaczego brakuje zrozumienia dla potrzeb osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami.
- Jak i kiedy oferować wsparcie i zrozumienie takim osobom.
- Jak uniknąć błędów i stereotypów w relacjach z osobami z niewidocznymi niepełnosprawnościami.
- Dlaczego słowa mają znaczenie i jaki powinien być język opisu niepełnosprawności.
Warsztaty rozpoczną się w czwartek 24 października 2024 r. o godz. 16:30, w siedzibie Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27-31).
Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy. Wszystkie informacje o zapisach znajdują się na stronie internetowej www.niewidzialni.org.pl/Gdynia.
Osoby zarejestrowane otrzymają e-mail z potwierdzeniem. Warsztaty przeznaczone są dla osób od 16. roku życia. Szczegółowych informacji o warsztatach udzielają przedstawiciele Fundacji StwardnienieRozsiane.Info mailowo: [email protected] lub telefonicznie 791 111 301.
Warsztaty poprowadzą eksperci związani z Fundacją StwardnienieRozsiane.Info.
Projekt dofinansowano ze środków PFRON będących w dyspozycji Gdyńskiego Centrum Zdrowia. Zainteresowanym osobom, organizatorzy wystawiają zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu.
Niezależnie od warsztatów otwartych dla mieszkańców, projekt „(Nie)widzialni w Gdyni – 2024” zakłada również równoległą realizację warsztatów m.in. dla pracowników Urzędu Miasta Gdyni oraz warsztaty w szkołach.
Warsztaty są elementem projektu „(Nie)widzialni”, realizowanego od 2023 r. przez Fundację StwardnienieRozsiane.Info. Aktualnie do projektu przystąpiło już ponad 100 partnerów z całej Polski, m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Pałac Kultury i Nauki, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku czy PKP Intercity. W ramach projektu realizowane są warsztaty w różnych regionach Polski. Są to głównie szkolenia w urzędach, w szkołach, w przedsiębiorstwach, instytucjach kultury, a także organizowane są otwarte szkolenia dla mieszkańców.
Więcej informacji o projekcie na stronie: www.niewidzialni.org.pl.
(źródło: mat. organizatora)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS