A A+ A++

250 mieszkanek gminy Polkowice zarejestrowało się na bezpłatne badanie USG piersi. Wszystko w ramach 18. edycji programu profilaktycznego „Chronię życie przed rakiem”, która przyciągnęła do polkowickiej przychodni wiele kobiet.

Każdego roku z bezpłatnych badań w kierunku wykrywania raka szyjki macicy oraz raka piersi korzysta ponad 1000 polkowiczanek. Wiele z nich, dzięki udziałowi w akcji, uratowało swoje zdrowie i życie.

– To jest nasze wspólne działanie, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. To ważne, aby zachęcać kobiety do badań. Mieszkanki gminy Polkowice chętnie się badają, co pokazuje frekwencja. Mamy możliwości, by z naszych programów korzystało jeszcze więcej osób – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Przypomnę również, że jako pierwsza gmina w Polsce kompleksowo i całościowo zajęliśmy się profilaktyką raka szyjki macicy. Realizowaliśmy szczepienia przeciwko HPV, dzisiaj finansowane są one z budżetu państwa. To bardzo ważne działania – dodaje burmistrz.

Badania diagnostyczne realizowane są w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

– Potrzeby są duże i zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest profilaktyka. O nowotworach nie myślimy, kiedy jesteśmy zdrowi. Kiedy pojawia się choroba, pojawia się też długa, często żmudna walka o zdrowie i życie, dlatego należy się regularnie badać, do czego zachęcamy w polkowickiej przychodni – mówi Andrzej Tatuśko, prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych i dodaje, że placówka jest gotowa świadczyć usługi na najwyższym poziomie, nie tylko ze względu na nowoczesny sprzęt, ale i wykwalifikowaną kadrę medyczną.

– Co roku w Polsce na raka piersi zachorowuje 20 tysięcy kobiet. Z tego ponad sześć tysięcy umiera. Bardzo ważne jest, aby się badać. Z naszych obserwacji wynika, że coraz więcej polkowiczanek korzysta z bezpłatnych badań i to nas bardzo cieszy – dodaje Marzena Czarzasta-Omińska, naczelna pielęgniarka.

Kampania „Chronię życie przed rakiem” od lat cieszy się dużą popularnością. W zeszłym roku z akcji skorzystało 1010 kobiet, przeprowadzono 989 badań diagnostycznych, tj. USG piersi (455 kobiet), mammografia (51 kobiet) i badania cyto-onkologiczne (483 kobiet). Oprócz tego polkowiczanki skorzystały z badań piersi przez położną (21 kobiet).

To 18. edycja programu, ale my, jako położne, edukujemy kobiety już 28 lat. Chodziłyśmy do naszych pacjentek do zakładów pracy, do szkół, do wielu miejsc. Wówczas nie było takiej aparatury, jaką mamy dzisiaj, ale jedno pozostaje niezmienne. Nasza dłoń, która wyczuje nawet najmniejszy guzek. W ramach programu uczymy samobadania piersi, co wielokrotnie uratowało życie wielu kobiet- zaznacza Danuta Dawidowcz, położna środowiskowa.

Program realizowany jest od lutego, w związku z czym przeprowadzona została także wiosenna akcja w ramach kampanii „Chronię życie przed rakiem”. Oprócz badań, przeprowadzane są pogadanki i edukacja zdrowotna, stanowiąca istotny element akcji. Koszt ogólny programu w tym roku to 188 150 złotych. Po raz pierwszy program finansowany jest nie tylko z budżetu gminy Polkowice, ale w połowie również z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

– Rak piersi i rak szyjki macicy to jedne z najczęstszych nowotworów, które dotykają kobiety. Wczesne wykrycie daje jednak ogromne szanse na pełne wyleczenie. Program „Chronię życie przed rakiem” stawia na profilaktykę, regularne badania i edukację, co pozwala na wykrywanie zmian nowotworowych na jak najwcześniejszym etapie. To inwestycja w zdrowie kobiet, ich bezpieczeństwo i przyszłość. Chcemy, aby każda kobieta miała równe szanse w dostępie do badań profilaktycznych, niezależnie od miejsca zamieszkania czy sytuacji życiowej – mówi Paweł Gancarz, marszałek Województwa Dolnośląskiego. – Dziękuję wszystkim instytucjom, lekarzom i organizacjom pozarządowym, które współpracują przy realizacji tego projektu. Wasza praca i zaangażowanie mają realny wpływ na poprawę jakości życia Dolnoślązaczek. Razem możemy chronić życie przed rakiem. Zachęcam wszystkie panie do korzystania z badań profilaktycznych i troszczenia się o swoje zdrowie. Państwa zdrowie to także przyszłość naszego regionu.

W ramach dzisiejszej akcji w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych 241 kobiet zarejestrowano na USG piersi, 15 kobiet zostało zbadanych przez położną, a 127 osób wzięło udział w nauce samobadania piersi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZapraszamy na bezpłatne szkolenia dla nauczycieli i rodziców z prof. Markiem Kaczmarzykiem
Następny artykułSelekcja negatywna. Probierz sprawdza i odrzuca