A A+ A++

Praca w banku może być niezwykle interesująca nie tylko dla osób po studiach finansowych i ekonomicznych, sektor ten w rzeczywistości oferuje bardzo szerokie możliwości kariery dla osób z różnym wykształceniem, a także o zróżnicowanym doświadczeniu.

Oznacza to, że w banku istnieje wiele różnych stanowisk, które mogą odpowiadać odmiennym profilom zawodowym. Dodatkowo sektor bankowości rozwija się niezwykle dynamicznie, a więc nie ma co się dziwić, że pojawia się coraz więcej osób chętnych do pracy lub odbycia stażu, aby zdobyć cenne doświadczenie.

  • W banku pracę dla siebie znajdzie zarówno analityk ryzyka finansowego, doradca kredytowy, specjalista ds. obsługi klienta, jak i osoby po studiach prawniczych czy też informatycznych.
  • Absolwenci studiów ekonomicznych, finansowych i biznesowych bez większego problemu znajdą zatrudnienie w banku.
  • Należy dokładnie przeanalizować swoje predyspozycje i zainteresowania, aby wybrać stanowisko, na którym będziesz spełniać się zawodowo.

Na czym polega praca w banku?

Praca w banku wielu osobom kojarzy się z doradcą finansowym czy kasjerem bankowym albo walutowym, gdyż to te osoby mają bezpośredni kontakt z klientem. Warto jednak sobie zdawać sprawę, że to tylko niewielka część pracowników. Stanowisk i sektorów jest znaczenie więcej. W większości przypadków praca w banku polega na wykonywaniu szerokiego zakresu zadań związanych z obsługą finansową klientów zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Do zadań należy też zarządzanie produktami bankowymi, a także zapewnieniem sprawnego funkcjonowania wszystkich procesów wewnętrznych i zewnętrznych. Dodatkowo w zależności od stanowiska pracownicy mogą specjalizować się w udzielaniu kredytów, obsłudze rachunków firmowych lub też zajmować się doradztwem w zakresie inwestycji i oszczędności, analizą ryzyka finansowego, zarządzaniem majątkiem klientów. Warto dodać, że bez względu na zajmowane stanowisko praca ta wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów, ale często też z obszarów prawa czy IT. Dodatkowo na większości stanowisko istotne będą umiejętności interpersonalne, zdolności analityczne, a także uczciwość.

Kto może pracować w banku?

Praca w banku jest dostępna dla szerokiego spektrum kandydatów. Przede wszystkim dobrze odnajdą się absolwenci studiów ekonomicznych, finansowych i biznesowych. Będą mieli oni szansę na rozwijanie umiejętności zawodowych i poszerzanie wiedzy na różnorodnych stanowiskach. Dodatkowo bank będzie też odpowiednim miejscem pracy dla szerokiego grona specjalistów IT – zarówno projektanci aplikacji mobilnych, programiści, web developerzy, specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa – wszyscy oni znajdą dla siebie atrakcyjne propozycje zatrudnienia.

W banku do pracy potrzebny też są prawnicy, aby zajmować się kwestiami regulacyjnymi, umowami, doradztwem prawnym oraz zapewnieniem zgodności działalności banku z obowiązującymi przepisami. Szansę na zdobycie zatrudnienia będą też mieli specjaliści ds. obsługi klienta, a także analitycy danych, którzy będą pomagać w podejmowaniu decyzji kredytowych, zarządzaniu ryzykiem oraz opracowywaniu nowych produktów finansowych.

Szukasz dla siebie wymarzonej posady w banku? Koniecznie sprawdź oferty pracy z Aleksandrowa Łódzkiego!

Popularne stanowiska w banku

Jeśli chciałabyś pracować w banku, to przede wszystkim należy się zastanowić, jakie są Twoje cele zawodowe, w jakim obszarze chciałbyś się realizować, a przy tym także, jakie masz predyspozycje. Jak już wiesz, zakres stanowisk jest bardzo różnorodny. Jeśli uwielbiasz kontakt z ludźmi i masz odpowiednie umiejętności komunikacji, to z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie stanowisko doradcy klienta. Osoba na tym stanowisku zajmuje się bezpośrednią obsługą klientów banku, doradzając w zakresie dostępnych produktów i usług.

Natomiast, gdy szczególnie interesują Cię liczby, analizy i inne, to sprawdzisz się jako analityk kredytowy, czyli osoba odpowiadająca za analizę zdolności kredytowej klientów oraz przygotowywanie i ocenę wniosków kredytowych. Dobrym rozwiązaniem może być też specjalista ds. ryzyka. W tej pracy do codziennych zadań należy identyfikacja, analiza i zarządzaniem ryzykiem finansowym, operacyjnym oraz rynkowym.

Oczywiście w banku odnajdą się też różnego rodzaju specjaliści od marketingu, social mediów czy też osoby chętne do pracy jako menedżer produktu. Jeszcze jednym ważnym sektorem w banku jest obszar IT. Oznacza to, że pracę znają różnego rodzaju specjaliści od IT. Będą oni pracować nad rozwojem i utrzymaniem systemów informatycznych banku, zwiększając ich efektywność, ale przede wszystkim do ich zadań będzie należała dbałość o bezpieczeństwo.

Praca w Dęblinie jest dostępna na różnych stanowiskach – sprawdź kogo dokładnie poszukują pracodawcy!

Podsumowanie

Sektor bankowy oferuje wiele możliwości zatrudnienia. Są to zarówno stanowiska wymagające odpowiedniego doświadczenie i specjalistycznej wiedzy, jak również pozycje skoncentrowane na bezpośredniej obsłudze klienta, gdzie mogą zacząć nawet osoby początkujące. Jedno natomiast jest pewne, banki potrzebują wielu talentów, aby sprostać współczesnym wyzwaniom rynkowym i technologicznym. Warto też pamiętać, że praca w bankowości to nieustannych rozwój, dostosowanie do zmieniających się trendów i spora odpowiedzialność.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOgólnopolski Tydzień Kariery 2024: Pasja, Motywacja i Odwaga w Zabrzu
Następny artykułTen objaw pojawia się nocą. Sygnał, że rak może panoszyć się w ciele