A A+ A++

Decyzja Senatu kończy konflikt dotyczący ławników SN obecnej kadencji, który trwa od ich wyboru w październiku 2022 r. Większość senatorów zagłosowała w czwartek przeciwko dwóm wnioskom sformułowanym przez Małgorzatę Manowską. Prezes SN domagała się odwołania łącznie 18 ławników. Przyczyną tego miało być niewykonywanie przez nich obowiązków.

Czytaj więcej

Koniec wojny o ławników SN. Senat zdecydował

– Ławnicy są wyznaczani do udziału w rozpoznawaniu określonych rodzajów spraw w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Odmowa orzekania przez ławnika powoduje opóźnienia w rozpatrywaniu spraw i w konsekwencji utrudnia sprawne funkcjonowanie tych izb. A przypomnę, że chodzi o sprawy dużej wagi, tj. skargi nadzwyczajne oraz sprawy dyscyplinarne sędziów i prokuratorów – wyjaśniał niedawno w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Piotr Falkowski, zastępca rzecznika SN.

Mimo tych zarzutów prezes Manowska nie mogła jednak samodzielnie usunąć ławników z sądu. Dlatego, zgodnie z procedurą, skierowała wnioski do marszałek Senatu, bo to izba wyższa parlamentu wybiera i odwołuje ławników SN. Ani senacka komisja, ani ostatecznie Senat nie wyrazili jednak zgody na odwołanie ławników.

Sąd Najwyższy. Ławnicy nie chcą orzekać z tzw. neosędziami

Dlaczego ławnicy nie chcą zasiadać w składach z tzw. neosędziami? Wyjaśnił to „Rzeczpospolitej” Andrzej Kompa, przewodniczący … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolskie pociągi jadą do Austrii i Czech. PKP Intercity wznawia połączenia
Następny artykułŚwiatowy Dzień Zdrowia Psychicznego: dlaczego zdrowie psychiczne to nasz priorytet?