A A+ A++

Duda wszystkich Polaków? Najnowszy sondaż pokazuje jak oceniamy prezydenta RP.

***

Wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie gazety „Rzeczpospolita” nie pozostawiają złudzeń – oceny kończącej się prezydentury Andrzeja Dudy są wysoce podzielone, z wyraźnym podziałem na zwolenników i krytyków jego działań. Duda, który pełni urząd prezydenta RP od 2015 roku, kończy swoją drugą kadencję, nie mogąc ponownie ubiegać się o urząd. Choć w trakcie swej pierwszej kampanii wyborczej zapowiadał, że będzie „prezydentem wszystkich Polaków”, wyniki sondażu sugerują, że nie spełnił tej obietnicy.

W sondażu zadano pytanie: „Jak ocenia Pani/Pan kończącą się prezydenturę Andrzeja Dudy?”. Wyniki pokazują, że aż 46,2% respondentów wystawiło prezydenturze oceny negatywne – mierne lub naganne. W szczególności 25,4% badanych przyznało Dudzie ocenę naganną, co można interpretować jako głębokie rozczarowanie jego działaniami na najwyższym urzędzie w kraju. Tylko 5,6% ocenia prezydenturę Dudę celująco, a 18,1% uznało ją za dobrą.

Jednym z kluczowych zarzutów, jakie kierowane są wobec Andrzeja Dudy, jest jego bliski związek z Prawem i Sprawiedliwością, partią, która go nominowała na kandydata do najważniejszej funkcji w państwie. Wielu obywateli zarzuca mu, że zamiast być prezydentem wszystkich obywateli, działał głównie w interesie swojej macierzystej partii. Jego decyzje w zakresie reform sądownictwa, przyzwalające na zmiany w Trybunale Konstytucyjnym czy Krajowej Radzie Sądownictwa, przyczyniły się do pogłębienia chaosu w polskim systemie prawnym. Obywatele nie mają pewności, którzy sędziowie są legalnie powołani, a którzy nie, co budzi wątpliwości co do praworządności i sprawiedliwości w kraju.

Niechęć Dudy do współpracy z rządem Donalda Tuska, z którym obecnie pozostaje w konflikcie, dodatkowo pogłębia kryzys polityczny. Przykładem tego jest spór o nominacje ambasadorskie, który utrudnia sprawowanie efektywnej polityki zagranicznej.

Krytyka prezydenta dotyczy również jego milczącej zgody na działania łamiące konstytucję. Odprysk tych działań odczuwa nawet redakcja „Katowice Dziś”. Nasza redakcja padała ofiarą tzw. SLAPP-ów (Strategic Lawsuit Against Public Participation). Taktyki polegającej na zastraszeniu dziennikarzy, poprzez zawalanie ich sprawami sądowymi. Ten niepewny klimat prawny, jaki stworzył Duda swoimi decyzjami, nie sprzyja walce ze SLAPP.

Warto podkreślić, że aż 39% osób powyżej 50. roku życia wystawiło prezydentowi ocenę naganną, co może świadczyć o rozczarowaniu jego polityką wśród starszego pokolenia. Lepiej wykształceni respondenci również surowo oceniają jego kadencję – zwłaszcza osoby po studiach, które wyraziły najwyższy poziom niezadowolenia.

Choć 50,1% respondentów ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy pozytywnie (oceny od dostatecznej do celującej), odsetek osób krytycznych pozostaje znaczący. Szczególnie wśród zarabiających powyżej 7000 zł netto oraz mieszkańców największych miast (powyżej 500 tys. mieszkańców), negatywne oceny są wyraźnie widoczne.

Publikacja wyników sondażu pokazuje, że kończąca się prezydentura Andrzeja Dudy pozostawia wiele do życzenia. Choć nie brakowało pozytywnych ocen, krytyka i rozczarowanie jego działaniami w wielu obszarach – od polityki wewnętrznej po międzynarodową – wciąż rzucają cień na jego czas w Pałacu Prezydenckim. Ale prezydent ciągle jeszcze ma czas, by to zmienić.

Ten sondaż wskazuje na coś jeszcze. Na głęboki podział, jaki się zarysował w naszym społeczeństwie w ciągu ostatnich lat. Dla nas jest on bardzo niedobry a dla przeciwników Polski – wręcz przeciwnie.

Albowiem „zgoda buduje a niezgoda”… Wiadomo, do czego prowadzi.

***

Zapraszamy was na stronę iboma.media. Tylko ciekawe i ważne treści.

***

Ważny temat:

***

KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.

***

Fot. Ł. Błasikiewicz KPRP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiemy jak walczono antyczną bronią. Pomogły symulacje potyczek
Następny artykułNowe odmiany ryżu mogą poprawić zdrowie miliardów ludzi