Miłośnicy historii i aktywnego spędzania czasu mogą wpisać w swój kalendarz kolejne wydarzenie. 19 października, ze Świdnika wyruszy Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś. Tradycyjnie trasa liczyć będzie ok. 30 km, a uczestnicy odwiedzą miejscowości związane z „Lalusiem”, czyli Majdan Kozic Górnych, gdzie zginął oraz Piaski, gdzie go pochowano.
– To dziewiąta edycja wydarzenia, którego celem jest upamiętnienie ostatniego partyzanta –żołnierza podziemia, który poległ w walce. Lubelszczyzna jest miejscem, gdzie podziemie antykomunistyczne było bardzo mocno osadzone. Mamy Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”, Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, braci Taraszkiewiczów i właśnie Józefa Franczaka ps. Laluś, tego ostatniego, który po prawie 20 latach od zakończenia działań wojennych stawiał zbrojny opór. Nie godził się z komunistycznym reżimem, narzuconym przez Moskwę, nie zgodził się z utratą niepodległości i suwerenności naszego kraju. Walczył do końca, oddając Polsce to, co najcenniejsze, czyli swoje życie. W tym roku, 21 października, minie 61. rocznica jego śmierci – wyjaśnia Paweł Skrok, prezes Stowarzyszenia Zwykłego Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. Laluś, które jest organizatorem wydarzenia.
Dzień poświęcony ostatniemu partyzantowi RP rozpocznie się o godz. 7.00, mszą św. odprawioną w kościele pw. NMP Matki Kościoła. Po niej kolumna wyruszy pod pomnik „Lalusia”, znajdujący się przy rondzie im. Żołnierzy Wyklętych. Kolejnym przystankiem będzie pomnik w Lesie Krępieckim, poświęcony ofiarom niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej. Następnie uczestnicy udadzą się do Majdanu Kozic Górnych, gdzie znajduje się krzyż upamiętniający sierżanta Franczaka oraz dom, przy którym stoczył on ostatnią walkę. Stamtąd kolumna wyruszy do Piask, by złożyć kwiaty na grobie i przy pomniku „Lalusia”. Ostatnim punktem programu będzie spotkanie w budynku OSP Piaski.
– Tam, ok. godz. 17.00, formalnie rozwiążemy marsz, a na uczestników czekać będzie ciepły poczęstunek, w tym słynne piaseckie flaki. Zapraszamy do udziału w naszym wydarzeniu nie tylko miłośników historii. Można zabrać ze sobą flagi – dodaje P. Skrok.
Zapisy odbywać się będą przed i po mszy św. Nie ma ograniczeń wiekowych, ale osoby niepełnoletnie powinny przedstawić pisemną zgodę rodziców. Najmłodszym uczestnikom muszą towarzyszyć dorośli opiekunowie.
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: Jarosław Stawiarski, marszałek Województwa Lubelskiego, dr Karol Nawrocki, prezes IPN, Adrianna Garnik, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Waldemar Jakson, starosta świdnicki, Marcin Dmowski, burmistrz Świdnika, Michał Cholewa, burmistrz Piask.
aw, fot. Leszek Bubicz
Last modified: 11 października, 2024
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS