Zdjęcie, które udostępniła nam Barbara Suchodolska jest unikatowe i niezwykle interesujące, gdyż wykonane zostało w 1925 r. i znajdujemy na nim pracowników żnińskiego wydawnictwa wówczas należącego do Leona Krzyckiego. Na zdjęciu jest m.in. 16-letni wówczas Alfred Krzycki, który za kilka lat miał stworzyć prawdziwe imperium wydawnicze z tej rodzinnej firmy. Na fotografii jest też Wanda Pawlicka, mama Barbary Suchodolskiej z Rogowa, dzięki której możemy opublikować to zdjęcie.
Odwiedziła nas Barbara Suchodolska z Rogowa. Miała dla nas ciekawą historię z przeszłości, okraszoną unikatową fotografią z 1925 r. Na tym oprawionym w ramce zdjęciu znajduje się grupa pracowników wydawnictwa Krzyckich w Żninie, a wśród nich jest wówczas 18-letnia Władysława Pawlicka. Wtedy, jako panna mieszkała z mamą i rodzeństwem w kamienicy na rynku, w której obecnie mieści się Komenda Powiatowa Policji w Żninie. Sto lat temu pani Władysława podjęła pracę w zakładach Krzyckich. Jej córka, czyli Barbara Suchodolska wie z rozmów z mamą tyle, że pani Władysława pracowała tam jako biuralistka. Czym konkretnie się zajmowała, tego nie wiemy.
W drugiej połowie lat trzydziestych już w żnińskim wydawnictwie Władysława Pawlicka nie pracowała. W czasie okupacji pracowała natomiast w sklepie masarskim przy ul. Kościelnej w Rogowie. Przed II wojną światową sklep należał do państwa Wojczyńskich. Sklep istnieje do dzisiaj i nadal należy do potomków rodziny Wojczyńskich.
W tym sklepie Władysława Pawlicka zapoznała się się z Marianem Bernardem (1916-1990). Był on rzeźnikiem i pracował w zakładzie masarskim przy sklepie. Zostali narzeczonymi, a pobrali się w 1945 r. w Żninie. Do śmierci mieszkali w Rogowie. Ona zmarła w 1986 r., on natomiast cztery lata później. Są pochowani we wspólnym grobie na rogowskim cmentarzu.
Karol Gapiński
Wydawnictwo Wulkan przygotowuje książkę z serii Wybitni Ludzie Pałuk, w którym trzy rozdziały poświęcone są biografii Anny i Alfreda Krzyckich oraz ich dokonaniom. Tego zdjęcia już nie zdążyliśmy włączyć do edycji, lecz w opracowaniu jest nieco późniejsze grupowe zdjęcie. Książka ma się ukazać w listopadzie 2024 roku. (dk)
Gdy jednorazowy nakład żnińskich gazet wynosił 553 tysiące egzemplarzy
Przyjaciółka także nasza – recenzja książki Katarzyny Wodniak “Moja Przyjaciółka – przebój prasowy…”
Wierna czytelniczka Mojej Przyjaciółki
Najlepsi detektywi świata w pogoni za wampirem z Düsseldorfu – czyli o czym pisał “Pałuczanin” (1)
Moja Przyjaciółka – przebój prasowy Żnińskich Zakładów Wydawniczych – książka Katarzyny Wodniak
Żninianie na szpaltach reklamowych “Pałuczanina”
Cios w prasowe imperium u szczytu potęgi
Cios w prasowe imperium u szczytu potęgi
Koncern prasowy
Zniszczony dorobek dwóch pokoleń
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS