Jak dowiedziała się nasza redakcja, 13 września do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście miało wpłynąć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie czeka na to, aż Prokuratura Rejonowej w Warszawa-Śródmieście podejmie decyzję, czy zajmie się sprawą, czy przekaże do innej prokuratury.
Wątpliwości ujęte w piśmie strony zawiadamiającej mają dotyczyć rozpisanego postępowania przetargowego z 17 czerwca 2024 r. Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zapytanie ofertowe dotyczyło przygotowania opracowania pt.: „Wytyczne w zakresie analiz środowiskowych i monitoringów przy budowie morskich farm wiatrowych”. Wątpliwości strony, która złożyła to pismo dotyczą weryfikacji punktacji oraz rozstrzygnięć. Wytyczne te mogą bowiem posłużyć za materiał podglądowy dotyczący merytorycznej oceny podobnych zapytań ofertowych spółek energetycznych. Te, w ostatnich tygodniach, miały uruchomić badanie rynku polegające na szacowaniu wartości oraz postępowania przetargowego na tożsamy zakres prac dla większości projektów morskich farm wiatrowych drugiej fazy.
Wątpliwości jednej ze stron
W zawiadomieniu, w którym czytamy – zdaniem strony składającej to pismo – zamawiający miał wybrać wykonawcę z jedną z najwyższych cen oraz „bez transparentnego wskazania punktacji, jednocześnie odrzucając trzy inne, tańsze oferty”. W postępowaniu każda oferta mogła uzyskać od 0 do 100 punktów przyznawanych w ramach trzech kryteriów oceny ofert: Kryterium K1 – Cena – do 44 pkt., kryterium K2 – doświadczenie zespołu w zakresie teriofauny morskiej lub awifauny morskiej lub ichtiofauny morskiej lub chiropterofauny lub morskich siedlisk przyrodniczych lub bentosu – do 28 pkt. oraz kryterium K3 czyli doświadczenie zespołu w procedurze oceny oddziaływania na środowisko – do 28 pkt. GDOŚ odrzuciło z dalszego postępowania jedną z firm – Ambiens za, zdaniem GDOŚ, rażąco niską cenę. Tu warto odnotować – jak wynika z punktacji udostępnionej przez GDOŚ – w postępowaniu została złożona inna, tańsza oferta. Ta nie została przez GDOŚ odrzucona i brała udział w przetargu dalej. Nie wiemy jednak czy złożyła stosowne wytłumaczenie, które GDOŚ zaakceptował czy też nie.
Czytaj więcej
Cena maksymalna za prąd z morskich wiatraków będzie wyższa. Firmy nadal widzą ryzyka
Po konsultacji projektu rozporządzenia ministerstwo klimatu podniosło maksymalną cenę zakupu energii na aukcji z kolejnych morskich farm wiatrowych w ramach drugiej fazy rozwoju sektora z 471,83 do 512,32 zł za MWh. Dla potencjalnych uczestników projektu ta cena jednak nadal może oznaczać, że w przyszłorocznej aukcji rynku mocy nie wystartują.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS