Polska2050 planuje złożyć własny projekt dotyczący składki zdrowotnej. Jak poinformował portal money.pl, poparcie dla niego mogą znaleźć w posłach Konfederacji i PiS-u.
Jest nowy, rządowy projekt ustawy dotyczący zmian w składce zdrowotnej
Na początku tygodnia w wykazie prac rządu pojawił się nowy projekt ustawy dotyczący zmian w składce zdrowotnej. Zakłada on likwidację płacenia składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych.
“Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 266, z późn. zm.), dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego, o którym mowa w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz osób, o których mowa w art. 30ca tej ustawy (art. 81 ust. 2 ustawy o świadczeniach). W konsekwencji powyższej zmiany odpłatne zbycie środków trwałych przez przedsiębiorców nie będzie zwiększało podstawy obliczenia składki zdrowotnej” – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Ponadto, dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych projekt przewiduje wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej.
Rządowy projekt zmian w składce zdrowotnej bez poparcia Polski2050
Opublikowanego projektu nie popierają ministrowie z Polski2050, o czym poinformowano na portalu X.
Dziś do wykazu prac rządu wpisano projekt PO ograniczający reformę składki zdrowotnej tylko do usunięcia składki od sprzedaży środków trwałych. Ministrowie reprezentujący Polskę 2050 sprzeciwili się tej decyzji ponieważ projekt Platformy nie realizuje obietnicy sprawiedliwej składki złożonej wyborcom.
Dlatego też partia Szymona Hołowni planuje przedstawić własny projekt, który “wywiązuje się ze zobowiązań wobec Polaków”. Propozycja ta, jak podkreślono, ma nie uszczuplić wydatków na ochronę zdrowia.
Nasze rozwiązanie mieści się w budżecie 4 mld zł na 2025 r. obiecanych publicznie na ten cel przez Ministra Finansów – wskazano na koncie Polski 2050 na portalu X.
O tym, że Polska 2050 ma jasne stanowisko ws. zmian w składce zdrowotnej i nie będzie szła w tej sprawie na kompromisy mówił podczas konwencji programowej Szymon Hołownia dwa dni wcześniej.
– Musimy dowieźć sprawiedliwą składkę zdrowotną. Wreszcie sprawiedliwą, a nie okradanie ludzi i wmawianie im, że to jest coś, co buduje polską ochronę zdrowia. Jeśli ktoś myśli, że odpuścimy, to się grubo myli. Chcę to jasno i bardzo wyraźne powiedzieć: nie zadowalają nas te ustalenia, o których słyszymy dzisiaj w jakichś kuluarowych pogłoskach, które wyciekają do mediów. Będziemy twardo walczyć.
Polska2050 przeforsuje swoją ustawę ws. zmian w składce zdrowotnej głosami PiS i Konfederacji?
Jak poinformował portal money.pl, potencjalnie poparcie dla swojego projektu Polska2050 może znaleźć m.in. w posłach PiS.
– Sam fakt zmiany składki i rozmowy na ten temat uważamy za zasadne. Nie ma tu bezwarunkowego wsparcia z naszej strony, ale jak najbardziej uważamy, że trzeba mówić o zmianach – mówi poseł PiS Adam Śliwka.
Również w szeregach Konfederacji pojawiają się pogłoski o chęci współpracy nad zapowiadanym przez Szymona Hołownię projektem.
– My się nie deklarujemy, ale wszystko to, co ułatwia życie przedsiębiorcom, zwłaszcza tym małym, jest na plus – powiedziała Ewa Zajączkowska – Hernik, europosłanka Konfederacji.
Gdyby ten dosyć niepewny i trochę abstrakcyjny scenariusz o poparciu projektu Polski2050 przez PiS i Konfederację się sprawdził, ustawa ta uzyskałaby większość w parlamencie. Razem 3 ugrupowania mają 222 głosów. Taka sytuacja nie jest wykluczona, jednak najpierw partia Szymona Hołowni będzie próbować lobbować za swoim pomysłem w rządzie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS