A A+ A++

Około stu czterdziestu najmłodszych polkowiczan skorzystało z badań w ramach akcji „NIE nowotworom dla dzieci”. Ambulans Fundacji Ronalda McDonalda przez dwa dni umożliwiał przebadanie zarejestrowanych dzieci ultrasonografem.

W różnych miejscach w całej Polsce pojawia się unikalna, mobilna stacja Fundacji Ronalda McDonalda w pełni przystosowana do wykonywania badań USG. Badaniem objęte są najmłodsze dzieci. Lekarze przeprowadzający badania w ramach tej akcji, od wielu lat zauważają znaczną poprawę zdrowia dzieci.

– Badamy dzieci w wieku od sześciu miesięcy do sześciu lat. U chłopców badamy brzuszki i jąderka, u dziewczynek brzuszki i narządy miednicy mniejszej – mówi Daniel Hołownia, lekarz, radiolog, ultrasonografista. – Zdarzyło się kilka nieprawidłowości, na szczęście są to zmiany niegroźne, nie znaleźliśmy żadnych zmian podejrzanych onkologicznie. Rodzice zostali poinformowani o dalszych działaniach, najczęściej konsultacji pediatrycznej i kontroli ultrasonograficznej – dodaje.

Badanie USG jest podstawowym badaniem diagnostycznym, które może wykazać dużo patologii znajdujących się w obszarach badania. Często wykrywane są problemy, o których rodzice nie mieli wcześniej pojęcia, a które wymagają obserwacji albo dalszej diagnostyki.

– Każde badanie profilaktyczne, zwłaszcza w kierunku chorób u dzieci jest potrzebne. Ważne, że mamy taką możliwość jako rodzice do bardzo łatwego zapisania dziecka, łatwego przyjścia i przebadania, które trwa tak naprawdę pięć minut, a pokazuje ogólny obraz – mówi pani Monika Fabjanowska. – My już drugi rok korzystamy z tych profilaktycznych badań i mam nadzieję, że ten program będzie kontynuowany – dodaje.

W ciągu dwóch dni przez pokład ambulansu przewinęło się stu czterdziestu najmłodszych polkowiczan.

– To możliwość skorzystania po pierwsze z bezpłatnych świadczeń diagnostycznych, a po drugie są one na miejscu, nie ma potrzeby udawać się do ośrodków poza Polkowicami – mówi Małgorzata Ptasińska-Puzoń z Wydziału Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych w urzędzie gminy. – Wczesne wdrożenie leczenia uspokaja rodziców, że ich dzieci rozwijają się prawidłowo – podkreśla.

Takie diagnozy dostarczają bardzo ważnych informacji o częstości występowania niektórych chorób, dlatego też ideę badań wspierają władze gminy.

– Po raz czwarty Fundacji Ronalda McDonalda gości w naszym mieście. Przy naszym współudziale i współfinansowaniu staramy się tę szeroką profilaktykę, którą od lat prowadzimy w naszej gminie rozszerzać właśnie o badania dla najmłodszych mieszkańców – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Profilaktyka nowotworowa jest bardzo ważna dlatego chętnie się w takie akcje włączamy – podkreśla.

Łącznie w czterech edycjach, które do tej pory odbyły się w naszym mieście, przebadanych zostało 560 dzieci.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWłoski skarb w nowym wydaniu. Czy Fiat Panda za 110 tys. zł będzie hitem?
Następny artykułUrząd Miasta Płocka ogłasza nabór na lokalizację bankomatu w centrum miasta