AMD Ryzen 7 7800X3D to po dziś dzień jeden z najlepszych procesorów dla graczy. Dzięki dodatkowej pamięci podręcznej układ właściwie zostawia w tyle całą konkurencję, i to nawet pomimo stosunkowo niskich taktowań. AMD najwyraźniej zdaje sobie sprawę, że chip o tej dosyć specyficznej konfiguracji jest mocno pożądany przez wielu entuzjastów i tym razem nie będzie zbyt długo zwlekać z wydaniem kolejnego gamingowego modelu z pamięcią 3D-V Cache. Zwłaszcza że podstawowe modele Zen 5 wielkiej furory nie zrobiły…
Wygląda na to, że wszystkie rdzenie chipu AMD Ryzen 7 9800X3D będą w stanie jednocześnie pracować z taktowaniem 5,2 GHz. Dla porównania, rdzenie układu Ryzen 7 7800X3D mogą rozpędzić się do 4,8 GHz.
AMD Ryzen 7 9800X3D oraz Ryzen 9 9950X3D – pierwsze wyniki wydajności procesorów Zen 5 z 3D V-Cache
Pojawiły się już doniesienia, że procesory AMD Zen 5 z pamięcią 3D V-Cache mogą zadebiutować jeszcze w tym miesiącu jako odpowiedź na premierę układów Intel Arrow Lake-S. Biorąc pod uwagę fakt, że pojawiło się już kilka przecieków na ich temat, scenariusz ten ma prawo się spełnić. Teraz do sieci wyciekły kolejne informacje, tym razem na temat 8-rdzeniowego/16-wątkowego Ryzena 7 9800X3D. Poniżej widzimy screen z popularnego benchmarku Cinebench R23, który wskazuje na to, że nowy chip AMD jest już w posiadaniu niektórych testerów. Układ cechuje się bazowym taktowaniem na poziomie 4,7 GHz, natomiast w trakcie obciążenia wszystkie rdzenie były w stanie osiągnąć zegar równy 5,2 GHz (oczywiście zakładając, że screen nie został sfałszowany).
9800X3D
Base 4.7 GHz
All Core Turbo 5.2 GHzhttps://t.co/cPk2fEhroH pic.twitter.com/J0O5uZqs4P— HXL (@9550pro) October 11, 2024
AMD Ryzen 7 9800X3D może zadebiutować wcześniej niż zapowiedziano i stanowić odpowiedź na procesory Intel Arrow Lake
W dzisiejszych czasach takie wartości raczej nie robią wielkiego wrażenia, jednak warto zwrócić uwagę, że Ryzen 7 7800X3D bazujący na architekturze Zen 4 jest w stanie rozpędzić wszystkie rdzenie do 4,8 GHz. Mamy tu zatem zegary wyższe o 400 MHz, a dodatkowo należy liczyć na wzrost mocy obliczeniowej wynikający z zastosowania nowszej architektury – ostatnie przecieki zwiastowały w sumie 20-procentowy wzrost wydajności jednordzeniowej i 28-procentowy wzrost wydajności w zastosowaniach wielordzeniowych. Należy jednak pamiętać, że Cinebench nie jest środowiskiem typowo gamingowym, dlatego rezultaty te nie muszą mieć idealnego odzwierciedlenia w praktyce.
Źródło: VideoCardz, @9550pro
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS