A A+ A++

Kiedy myślimy o najbardziej różnorodnych środowiskach naszej planety, do głowy rzadko przychodzą nam nasze łazienki, ale jak przekonują naukowcy, tak właśnie jest. A przynajmniej z “wirusowego” punktu widzenia, bo właśnie odkryli w nich ponad 600 gatunków polujących na bakterie!

Co mieszka na szczoteczce do zębów? Bardzo dużo wirusów… takich przydatnych
/123RF/PICSEL

Wiele razy słyszeliśmy już, że nasze telefony czy piloty do telewizorów są tak zanieczyszczone, że stwarzają większe zagrożenie niż deska sedesowa, ale jak się okazuje łazienki – nawet te dokładnie sprzątane – również kryją takie bogactwo drobnoustrojów, że naukowcy przecierają oczy ze zdziwienia. I przy okazji zacierają ręce, bo zdecydowana większość nie stanowi zagrożenia dla ludzi, a wiele z nich może dostarczyć ważnych informacji na temat otoczenia, a niektóre zapewnić praktyczne zastosowania, np. sposoby zwalczania szkodliwych zarazków.

Co siedzi na twojej szczoteczce do zębów?

W nowym badaniu, którego wyniki opublikowane zostały w czasopiśmie Frontiers in Microbiomes, zespół amerykańskiego Northwestern University postanowił przeanalizować dokładniej powierzchnię takich łazienkowych przedmiotów, jak szczoteczka do zębów i słuchawka prysznicowa. Badania są kontynuacją poprzedniego projektu, nazwanego Operacją Pottymouth, w ramach którego naukowcy chcieli zbadać mikrobiomy bakteryjne w pobliżu domu.  

Drżyjcie bakterie, nadchodzą bakteriofagi

Naukowcy pobrali próbki ze szczoteczek do zębów i słuchawek prysznicowych i doszli do wniosku, że są one pełne setek różnych wirusów, z których wiele zostało odkrytych dopiero teraz. A szczególnie interesujące są bakteriofagi, nazywane przez nich “następną granicą” mikrobiologii, których zidentyfikowali aż 600! Co to takiego? To wirusy, zjadliwe (wirulentne) albo łagodne (umiarkowane), które zakażają i replikują się tylko w komórkach bakteryjnych i są w stanie je zabijać bez negatywnego wpływu na komórki ludzkie.

Badacze nie zaobserwowali wyraźnych wzorców wśród znalezionych wirusów, ale nieco bardziej powszec … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMarek Belka gościem Popołudniowej rozmowy w RMF FM
Następny artykułZderzenie aut na DK25 w Wielkopolsce – jedna osoba poszkodowana