A A+ A++

W dniach 5-8 października w Lublinie odbyło się rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu Typhlo&Tactus – prestiżowego, międzynarodowego konkursu dla twórców książek z dotykowymi ilustracjami dla dzieci niewidomych i słabowidzących, jedyny taki konkurs o zasięgu światowym.
Wydarzenie dofinansowane zostało przez Miasto Lublin, ze środków będących w dyspozycji Wydziału Kultury. Organizatorzy XVI – tej edycji tego międzynarodowego konkursu to: Fundacja Hungry Fingers i Fundacja Biznes Edukacja Rozwój. Najważniejszymi partnerami byli: KUL CAN i Galeria Labirynt.
Trzydniowe obrady międzynarodowego jury odbyły się w siedzibie Galerii Labirynt, a ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło w dniu 8 października podczas uroczystości na KUL.
Pomysłodawcą konkursu jest Philppe Claudet – francuski nauczyciel i założyciel fundacji Les Doigts Qui Rêvent, która od 25 lat nadzoruje organizację konkursu przy współpracy krajów założycielskich – najstarszych uczestników konkursu: Włoch, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Polski, Finlandii i Republiki Czeskiej.
W konkursie uczestniczą 24 kraje, które podpisały umowę z Les Doigts Qui Rêvent.

Celem organizowanego co dwa lata konkursu jest stopniowe wypełnianie ogromnej luki w dostępności książek z ilustracjami dotykowymi dla dzieci niewidomych i podnoszenie świadomości potrzeby tworzenia takich książek.
O roli ‘książek z obrazkami’ w rozwoju dzieci widzących nie trzeba nikogo przekonywać. Tak samo ważne są takie książki dla dzieci niewidomych. Dotykowe ilustracje poszerzają wiedzę o niewidzialnym świecie. Pozwalają poznać albo wyobrazić sobie obiekty (przedmioty, rośliny, zwierzęta, budynki itd.) zbyt duże, zbyt małe lub zbyt niebezpieczne do oglądania dotykiem. Kolażowe ilustracje pełnią też niezwykle ważną rolę w przygotowaniu niewidomych dzieci do rozumienia dotykowych rysunków jakie znajdą w podręcznikach szkolnych, a w przyszłości, do odbioru adaptacji dzieł sztuki, na przykład obrazów.

Konkurs Typhlo&Tactus przebiega w dwóch etapach:

  • Etap krajowy, w którym każdy z 24 krajów (z pięciu kontynentów) biorących udział w konkursie wybiera pięć książek biorących udział w części międzynarodowej.
  • Etap międzynarodowy, w którym jury złożone z przedstawicieli krajów założycielskich konkursu przyznaje trzy nagrody oraz wyróżnienia w kilku kategoriach.

Typho&Tactus Poland 2024 zasługuje na szczególną uwagę, gdyż zbiega się z 25-leciem konkursów i dwudziestą rocznicą polskiego uczestnictwa w tym prestiżowym, cyklicznym wydarzeniu.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało ponad 60 książek z 17 krajów, w tym pięć z Polski.

Polska uczestniczy w Konkursie za sprawą związanego z Lublinem Pana prof. Bogusława Marka – anglisty, przedstawiciela T&T w Polsce, który całą energię i umiejętności poświęca integracji osób niepełnosprawnych i specjalizuje się w nauczaniu niewidomych języka angielskiego, a doświadczeniem dzielił się m.in. w Indiach, Nepalu i Japonii. Jego praca została doceniona przez Królową Elżbietę II, z rąk której odebrał Order Imperium Brytyjskiego. Pan Profesor był także wyróżniany i nagradzany przez Prezydenta Miasta Lublin.

Z Panem Profesorem ściśle współpracuje Pani Bożena Kazanowska Kawaler Orderu Uśmiechu, pomysłodawczyni działającej od 2008 r. w Lublinie przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Sękowskiej pierwszej w Polsce Wypożyczalni Książek Dotykowych. W ofercie Wypożyczalni są niezwykłe, ręcznie wykonane książki dostosowane do możliwości odbioru przez niewidome dzieci. Książki są bezpłatnie wysyłane do dzieci z całej Polski.

Informacje o konkursie można znaleźć na stronie. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzisiaj, kolejnych 89 osób zakażonych w województwie, w tym 34 ponownie
Następny artykułMKZ Unia Racibórz z medalami na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Kadetów w Radomiu