A A+ A++

BLIK, system umożliwiający błyskawiczne płatności za pomocą jednorazowego, sześciocyfrowego kodu generowanego w aplikacji bankowej, nieprzerwanie od 2015 roku zyskuje na popularności w Polsce.

BLIK, system umożliwiający błyskawiczne płatności za pomocą jednorazowego, sześciocyfrowego kodu generowanego w aplikacji bankowej, nieprzerwanie od 2015 roku zyskuje na popularności w Polsce.

Od tego czasu, BLIK stał się nie tylko narzędziem do codziennych transakcji dla milionów Polaków, ale również znaczącym ułatwieniem w branży e-commerce. Szczególnie popularny jest on wśród polskich graczy iGamingowych, coraz częściej wybierających kasyna z BLIKiem dla uzyskania szybkości i bezpieczeństwa dokonywanych depozytów.

W pierwszej połowie 2024 roku BLIK został użyty 1,1 miliarda razy, co oznacza wzrost o 40% w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku, średnio 6,1 miliona transakcji dziennie. Taki imponujący wynik podkreśla rosnące zaufanie oraz zainteresowanie użytkowników, co stanowi solidną podstawę dla dalszej ekspansji.

Jednak problemem w przeszłości był fakt, że z systemu nie można było korzystać poza Polską, lub przynajmniej z dużym utrudnieniem. Jednakże teraz sytuacja się zmieniła.

Rok 2023 przyniósł znaczące zmiany w strategii rozwoju BLIKA, gdyż system zaczął działać na Słowacji. Było to możliwe dzięki połączeniu sił z VIAMO, lokalnym operatorem płatności mobilnych.

Obecnie, w 2024 roku, w strategii rozwoju BLIKa nastąpiły jeszcze większe zmiany, dzięki niedawnym ogłoszeniu o partnerstwie z Tatrą, jednym z największych banków na Słowacji.

Dostępność BLIK w ofercie Tatry stanowi kluczowy moment w rozwoju polskiego rozwiązania płatniczego, co najprawdopodobniej przyczyni się do jego dalszej popularyzacji w regionie.

Komentując najnowsze partnerstwo, Lukáš Mochňák, dyrektor działu aplikacji mobilnych w Tatra, podkreślił unikatowe korzyści, jakie niesie ze sobą wprowadzenie systemu BLIK.

Zaznaczył, że system oferuje doświadczenia płatnicze najwyższej klasy, przykładając wagę do wygody, szybkości i bezpieczeństwa transakcji.

Te cechy, jego zdaniem, idealnie odpowiadają na wymagania i oczekiwania współczesnych konsumentów, którzy poszukują efektywnych i bezproblemowych metod płatności.

BLIK nie zamierza jednak ograniczać się tylko do krajów położonych w pobliżu Polski, takich jak Słowacja i Rumunia. Monika Król, wiceprezes BLIK, w wywiadzie dla PAP w marcu 2024 roku, wyraziła ambicje ekspansji na inne rynki w strefie euro.

Firma koncentruje się również na rynkach takich jak Włochy, Hiszpania, Francja i Niemcy, dostrzegając w nich znaczny potencjał rozwoju płatności w ramach handlu elektronicznego.

Planowanie rozszerzenia działalności BLIK na duże rynki takie jak Francja czy Hiszpania odpowiada na rosnące zainteresowanie cyfrowymi metodami płatności w tych krajach.

Jest to także sposób na wzmocnienie pozycji Polski jako lidera innowacji finansowych w Europie. Rynki te, szczególnie w sektorze e-commerce, oferują ogromny potencjał. BLIK posiada wszystkie potrzebne atuty, aby skutecznie rywalizować z lokalnymi systemami płatności.

Dążenie do tego, aby stać się rozpoznawalną marką płatniczą na całym kontynencie europejskim, może przynieść BLIK-owi wzrost liczby dokonywanych transakcji. Dodatkowo może to zwiększyć zaufanie i rozpoznawalność marki na arenie międzynarodowej.

Analiza ekspansji BLIK na nowe rynki pokazuje, jak polska innowacja może być skutecznie adaptowana i przyjęta w różnych kontekstach kulturowych i ekonomicznych, co stanowi ważny krok w globalizacji polskich usług finansowych.

Pokazuje to elastyczność i zdolność systemu do dostosowania się do różnorodnych wymagań rynków zagranicznych.

W obliczu tych ambitnych planów BLIK zdaje się być doskonale przygotowany do zdobywania większych udziałów na europejskim rynku płatności. To świadczy o silnej innowacyjności i przedsiębiorczości polskiego sektora finansowego.

Artykuł Partnera

Więcej informacji z Mazowsza

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułApel Kuratorium Oświaty w Krakowie o odwiedzanie terenów dotkniętych powodzią
Następny artykułUSA będą walczyć w Polsce o „prawa człowieka osób LGBTQI+”