Do ośmiu godzin pracy dziennie przyznaje się zaledwie 22 proc. właścicielek i właścicieli Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP) w Polsce.
„32 proc. zapytanych wykonuje obowiązki zawodowe dziewięć godzin dziennie, a 34 proc. o godzinę dłużej. Co dziewiąta osoba prowadząca swój biznes poświęca mu aż 11 godzin dziennie, co miesięcznie daje aż 220 godzin! Warto zwrócić uwagę, że prawie nikt nie pracuje mniej niż ustawowa norma” — zauważają autorzy raportu EFL, z którego wynika jasno, że im mniejsza firma, tym więcej czasu wymaga od swojego właściciela. Dwie trzecie badanych mikroprzedsiębiorców poświęca jej od 10 do 11 godzin dziennie, tyle samo właścicieli małych biznesów (10 do 49 pracowników) przeznacza na pracę od dziewięciu do 10 godzin, a czterem piątym właścicieli średnich firm (50-249 zatrudnionych) wystarcza od ośmiu do dziewięciu godzin spędzonych każdego dnia w pracy.
„Jak odpoczywają przedsiębiorcy”. Raport EFL
Fot.: EFL
Wyniki badań nie są zaskakujące dla Andrzeja Targosza, doświadczonego biznesmena, partnera w funduszu Bitspiration Booster, a w przeszłości m.in. założyciela i CEO Eventory.
— Dość często spotykane w przestrzeni publicznej przedstawianie prowadzenia firmy jako przygody jest tak samo chybione, jak opowiadanie o realiach wojny na bazie filmu „Rambo” — zapewnia przedsiębiorca w rozmowie z „Forbesem”. — Prowadzenie każdej firmy jest bardzo wymagającym zadaniem. To istny rollercoaster — fizycznie i psychicznie — uważa Andrzej Targosz.
Zwraca przy tym uwagę, że prowadzenie biznesu często wymaga podejmowania w samotności trudnych decyzji, które nierzadko odbijają się na kondycji psychicznej przedsiębiorców.
— Czasami dla ratowania firmy trzeba zwolnić kompetentnego pracownika, który ma rodzinę, swoje plany. Niestety bywa też, że trzeba podejmować ryzyko kosztem swojego zdrowia — dodaje założyciel Eventory.
Czytaj też: „Work-life balance staje się formą alibi”. Jeden z najbogatszych Polaków o menedżerach i różnicach pokoleniowych
Work-life balans we własnej firmie? Nie ma na to przestrzeni
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS