Naukowcy prowadzący badania na skraju części Oceanu Arktycznego zwanej Morzem Beauforta wpadli na trop zaskakującego mechanizmu. Zdaniem ekspertów odkrycie to jest kluczowe dla zmiany podejścia do badań prowadzonych w Arktyce.
Na dnie Morza Beauforta, które stanowi część Oceanu Arktycznego i znajduje się pomiędzy Archipelagiem Arktycznym a przylądkiem Barrow odkryto ogromne kratery.
Naukowcy, chcąc dowiedzieć się, co dokładnie wpłynęło na ich powstanie, przeprowadzili szereg zaawansowanych badań. Co udało się ustalić?
Eksperci z Monterey Bay Aquarium Research Institute w Kaliforni (MBARI) współpracujący z międzynarodowym zespołem naukowców wybrali się na ekspedycję naukową na jedno z najzimniejszych mórz świata – Morze Beauforta.
Kiedy w dnie morskim odkryto ogromne kratery, zdecydowano, że należy przeprowadzić dodatkowe analizy, by dokładnie zbadać, w jaki sposób powstały. Naukowcy kilkukrotnie udali się w te rejony i przeprowadzili szereg różnorodnych badań z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń, m.in. robota MiniROV. Okazało się, że odpowiedź na zagadkę skrywały zbocza i czeluści podwodnych kraterów.
Analizując je, naukowcy zaobserwowali odsłonięte warstwy podmorskiej zmarzliny. Okazało się, że różni się ona od obecnej w odmętach arktycznych wód prastarej wiecznej zmarzliny, która utworzyła się podczas ostatniej epoki lodowcowej i znalazła pod wodą w wyniku późniejszego podniesienia się poziomu mórz. Według naukowców kratery powstały jednak w aktualnych warunkach.
Analiza izotopowa próbek obecnych na zboczach osadów pokazała, że ten lód pochodzi ze słonawych wód gruntowych, powstałych w wyniku topnienia pradawnej wiecznej zmarzliny. Wody gruntowe wypływają z czeluści i zamarzają w pobliżu dna morskiego, formując tym samym kratery i kopce. Tak ujawniono niespodziewany mechanizm kształtowania się arktycznego dna morskiego.
– Te odkrycia podważają nasze założenia dotyczące podwodnej wiecznej zmarzliny – powiedział Charlie Paull, geolog z MBARI i główny autor badan … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS